Modelling and simulation of a propulsion electric vehicle system
İtmeli bir elektrikli araç sisteminin modellemesi ve simülasyonu
- Tez No: 540166
- Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. YUNUS UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Elektrikli Araçlar, enerji kaynağı olarak benzin yerine elektriğinin kullanılması bakımından arabaların gelişiminde bilimsel bir devrimdir. Global ısınma artışı, çevre kirliliği ve petrol üretimindeki azalma elektrikli araçları bu problemlerin üstesinden gelmek için mükemmel bir seçenek haline getirmiştir. Elektrikli araçların temel amaçları sağlam yapı, daha az bakım ve daha düşük enerji tüketimidir. Sürücü sistem, lektrikli araçların omurgasını oluşturduğu için bu özelliklerin her biri sürücü sisteminden kaynaklanmaktadır. Bu tez çalışmasında, aracı çalıştırmak amacıyla kullanılan iki adet eş zamanlı relüktans motor (SynRM) bulunmaktadır. Bu sistemde, DA batarya gerilimini üç fazlı AC gerilime dönüştürerek elektrik motorunu beslemek amacıyla gerilim kaynağı için uzay vektör darbe genişlik modülasyonlu dönüştürücü (VS-SVPWMI) kullanılmıştır. ARM hızını ayarlamak için, optimize edilmiş kademeli PID denetleyici kullanılmıştır. Denetleyici için en uygun parametre değerine ulaşmak amacıyla Parçacık Sürü Optimizasyonu (PSO) uygulanmıştır. Elektronik diferansiyel denetleyici (EDD) ve elektrikli araç sistemi modeli benzetimi yapılmıştır. EDD, çeşitli işlem ve yol şartlarında, elektrikli aracın performans dengesini düzenlemektedir. Önerilen elektrikli araç her bir sürüş biçimi için farklı yol şartlarında kararlı ve uygun bir performans sağlamaktadır. Bu çalışmada, itme sürüşlü elektrikli aracı kontrol etmek için Matlab/Simulink programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Electric Vehicles (EVs) are a scientific revolution in the development of cars and clean energy concerning the use of electricity as a source of energy instead of fuel. Raise in global warming, polluting the environment and loss of petroleum products make the EVs the perfect choice to overcome these problems. The main purposes of the electric vehicles are powerful structure, less of maintenance and less of power. Each one of these characteristics originated from the drive system because the drive system signifies the backbone of the EVs. In this particular thesis, there is two synchronous reluctance motor (SynRM) which have been used to operate the vehicle. In this system, the space vector pulse width modulation inverter for voltage source (VS-SVPWMI) has been employed to convert the DC battery voltage to three-phase AC voltage that feeds the electric motor. The optimized cascaded PID controller is used to regulate the SRM speed. Particle Swarm Optimization (PSO) algorithm has been applied to reach the value of the optimal parameter for the controller. Electronic differential controller (EDC) and electric vehicle system model were simulated. The EDC regulates the electric vehicle performance balance under the various procedure and road conditions. The proposed electric vehicle gives a stable and suitable performance along the different road conditions for each driving cycle. Matlab/Simulink program was used to control the propulsion drive electric vehicle system in this study.