Tatlı mısır ile farklı sırık domates tiplerinin karışık yetiştiriciliğinin verim ve kalite üzerine etkileri
Effects of sweet corn and different types of indeterminate tomatoes intercropping on yield and quality
- Tez No: 540188
- Danışmanlar: PROF. DR. NECDETTİN SAĞLAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışma, verim ve kalite üzerine karışık yetiştiriciliğin (tatlı mısır ve sırık domates tiplerinin) etkilerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Denemede, Merit Fı tatlı mısır ve Alsancak Fı, Merkur Fı, Çiko Fı sırık domates çeşitleri kullanılmıştır. Tohumlar 20 Nisan 2017'de ekilmiş ve fideler 20 Mayıs 2017'de dikilmiştir. Deneme tesadüf blokları deneme desenine göre 3 tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Tatlı mısır hasadı Temmuz sonu ile Ağustos ayı başında yapılmıştır. Domates hasadı ise Temmuz ve Kasım ayları arasında tamamlanmıştır. Tatlı mısırda verim (g/koçan) ve ortalama koçan ağırlığı (g) incelenmiştir. Domateste verim (kg/bitki ve kg/m2), ortalama meyve ağırlığı (g), pH, çözünebilir kuru madde içeriği (%) ve toplam asitlik belirlenmiştir. En yüksek değerler hem tatlı mısır (4.45 adet/m2) hem de domateste kontrolde (13.23 kg/m2) elde edilmiştir. Ancak, toplam net gelir karışık yetiştiricilikte daha iyi olmuştur. Aynı zamanda, karışık yetiştiricilikte askı sistemi masrafı olmamıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine effects of intercropping (sweet corn and intermediate tomato types) on yield and quality. Merit Fı sweet corn and Alsancak Fı, Merkur Fı, Çiko Fı tomato varieties were used in the experiment. Seeds were sown on April 20sht, 2017 and seedlings were planted on May 20th 2017. The experiment was designed with 3 replications in randomized plots. Sweet corn harvest was done between the end of July and at the beginning of August. Tomato harvest was completed between July and November. Yield (g/cob) and average cob weight (g) were investigated in sweet corn. Yield (kg/plant and kg/m2), average fruit weight (g), pH, soluble solids content (%) and total acidity were determined in tomato. The highest values were obtained both sweet corn (4.45 number/m2) and tomato at control (13.23 kg/m2). However, total profit was better in intercropping. Also, there was no stake expenses in intercropping.