Nd:Yag lazer uygulamasının gingivektomi sonrası yara iyileşmesi üzerine etkinliğinin histopatolojik olarak değerlendirilmesi
The evaluation of histopathological activity on wound healing after gingivectomy of ND:Yag laser treatment
  1. Tez No: 540228
  2. Yazar: ONURAL BUTAY ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPARSLAN DİLSİZ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Nd: Yag Lazer Uygulamasının Gingivektomi Sonrası Yara İyileşmesi Üzerine Etkinliğinin Histopatolojik Olarak Değerlendirilmesi Amaç: Nd:YAG Lazer tedavisinin diş hekimliği alanında yumuşak doku cerrahisinde kullanımının yanı sıra yara iyileşmesi üzerine olumlu etkileri olduğu bilinmektedir. Çalışmamızın amacı, kronik enflamatuar diş eti büyümesi görülen bireylerde gingivektomi/plasti sonrası uygulanan Nd:YAG lazer tedavisinin yara iyileşmesi üzerine etkinliğini histopatolojik olarak değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya sistemik olarak sağlıklı ve kronik enflamatuar diş eti büyümesi görülen 25 birey, gingivektomi/plasti işlemine ilaveten Nd:YAG lazer tedavisi uygulanan bölgeler test grubuna, tek başına gingivektomi/plasti işlemi uygulanan bölgeler ise kontrol grubuna rastgele dağıtılmıştır. Başlangıç, gingivektomi/plasti işlemi ile Nd:YAG lazer uygulaması sonrası bireylerden Plak İndeksi(Pİ), Gingival İndeks (Gİ), Sondalamada Kanama (SK), Sondalamada Cep Derinliği(SCD) ve Klinik Ataşman Seviyesi (KAS)'i içeren klinik periodontal ölçümler elde edilmiştir. Periodontal tedavi öncesi ve sonrası eksfoliyatif sitoloji yöntemiyle elde edilen diş eti dokusu örneklerinde süperfisyal hücre indeksleri (SHİ) ve keratinizasyon indeksleri (Kİ) histopatolojik inceleme ile saptanmış ve istatistiksel olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: Nd:YAG laser treatment is known to have biostimulator and accelerating effects of wound healing as well as antimicrobial efficacy by eliminating periodontal pathogens and stimulating fibroblasts. The aim of this study is to evaluate histopathologically the effects of Nd:YAG laser treatment applied after gingivectomy/plasty on wound healing in individuals with chronic inflammatory gingival growth. Material and Method: This study contains 25 patients who are systemically healthy and who have chronic inflammatory gingival enlargement, and the areas where Nd:YAG laser treatment as well as the gingivactomy/plasty treatment were applied were randomly assigned to the test group and the areas which received only the gingivectomy/plasty procedure were randomly assigned to the control group. The clinical periodontal measurements including Plaque Index (PI), Gingival Index (GI), Bleeding on Probing (BOP), Probing Pocket Depth (PPD) and Clinical Attachment Level (CAL) were obtained from individuals before starting initial periodontal therapy (IPT), after initial periodontal therapy (IPT) and after gingivectomy/plasty treatment. Superficial cell indices (SCI) and keratinization indices (KI) were determined through histopathological examination and evaluated statistically in gingival tissue samples obtained by exfoliative cytology method before starting initial periodontal therapy and after Nd:YAG laser treatment following gingivectomy/plasty treatment.