Antioxidant potential analysis of column chromatographic fractions of euphorbia plant extract
Sütleğen bitki ekstresinin kolon kromatografik fraksiyonlarının antioksidan potansiyel analizi
- Tez No: 540284
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SULTAN BELGİN İŞGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmanın amacı, Sütleğen (Euphorbia macroclada Boiss.) yaprak özütüne ait polifenollerin (toplam fenolik içerik, toplam flavonoid içeriği) miktar tayininin değerlendirilmesi ve Sütleğen yaprak özütünün antioksidan potansiyelinin ardından Süperoksit dismutaz (SOD), Glutatyon-S-transferaz (GST) ve Katalaz (KAT) gibi antioksidan enzimler üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesidir. ekstraktının metanolik yaprakları, kolon kromatografisi tekniği kullanılarak dört fraksiyona (etil asetat, n-heksan/1:10) ayrıldı. kolon fraksiyonlarının antioksidan aktiviteleri DPPH serbest radikal süpürme testi ile analiz edilirken toplam fenolik ve toplam flavonoid içeriğini analiz etmek için Folin-Ciocalteu's ve Alüminyum klorür kolorimetrik yöntemleri kullanıldı. Sütleğen ekstraktının oksidan önleyici etkileri, ekstraktın kolon fraksiyonlarının SOD, GST, KAT antioksidan enzimlerinin aktivitesi üzerindeki etkilerinin test edilmesiyle gerçekleştirildi. Sonuç olarak, numunenin kolon fraksiyonlarının toplam fenolik madde miktarı 43.61 ila 7.26 mg/g Galik asit eşdeğeri arasında değişirken toplam flavonoid 37.05 ila 2.93 mg/g Quercetin eşdeğeri arasında değişmektedir. DPPH IC50 değerleri, Sütleğen ekstraktı kolon fraksiyonları idi; FII, FIII ve FIV sırasıyla, 0.2541, 0.3409 ve 3.42 g/l olarak bulundu. Enzim deneyleri, FII, FIII ve FIV'nin GST enzim aktivitesi üzerindeki önleyici etkilerinin sırasıyla 92%, 98% ve 78% olduğunu gösterdi. Üstelik, FII, FIII için her iki fraksiyonun KAT enzimi üzerindeki önleyici etkileri; yaklaşık 99% iken FIV fraksiyonu için 63% olarak hesaplandı. Tüm kolon fraksiyonları GST ve KAT enzim aktivitesi üzerine iyi bir inhibitör etkisine (özellikle FII, FIII) sahip olmalarına rağmen, SOD üzerine herhangi bir inhibisyon etkisi gözlemlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to assess quantity determination of Polyphenols (Total phenolic content; TPC, Total flavonoid content; TFC) and evaluate antioxidant potential of Euphorbia macroclada Boiss. leaves extract followed by their effect on antioxidant enzymes; Superoxide dismutase (SOD), Glutathione-S-transferase (GST) and Catalase (CAT). The methanolic leaves extract of the E.macroclada was separated with ethyl acetate, n-hexane with a volume ratio of 1:10 into four fractions by using Column Chromatography (CC) technique. Folin-Ciocalteu's and Aluminium chloride colorimetric method was used to analyse TPC and TFC, respectively while the antioxidant activities of column fractions were analysed by DPPH free radical scavenging assay. The inhibitory effects of E.macroclada extract were performed by testing the column fractions of extract on the activities of various antioxidant enzymes; SOD, GST, CAT. The results have shown that the TPC of the plant sample and its column fractions ranged from 43.61 to 7.26 mg/ g Gallic acid equivalent while TFC ranged from 37.05 to 2.93 mg/ g Quercetin equivalent. The DPPH IC50 values of column fractions of E.macroclada extract; FII, FIII and FIV were found to be 0.2541, 0.3409 and 3.42 g/l, respectively. The enzyme assays showed that the inhibitory effects of FII, FIII and FIV on GST enzyme activities were 92%, 98% and 78% respectively. Moreover, the inhibitory effects of both fraction; FII, FIII on CAT enzyme were about 99% while for FIV was just about 63%. Although all column fractions have strong inhibitory effects (especially FII, FIII) on GST and CAT enzyme activity, no inhibitory effects were observed on SOD.