Çiftlikköy ilçesi Gençlik caddesindeki heyelanın vaka analizi
A case study of the landslide in Ciftlikkoy district Genclik street
- Tez No: 540387
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TUNCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışmada şev stabilitesi problemleri hakkında tanımlamalar yapılmıştır. Başlıca şev hareket çeşitleri ve nedenleri incelenmiş ve ülkemizin bazı bölgelerinde meydana gelen şev stabilite problemlerine örnekler verilmiştir. Şev stabilitesinin analiz yöntemleri hakkında bilgiler verilmiştir. Şev stabilitesinin sağlıklı bir şekilde incelenebilmesi için arazi çalışmaları ve laboratuvar deneyleri açıklamaları yapılmıştır. Ayrıca şev stabilite problemlerini gidermek için uygulanan iyileştirmeler hakkında bilgiler verilmiştir. Çalışmanın vaka analizini inceleme kısmında Yalova ili Çiftlikköy ilçesinde bulundan Gençlik caddesindeki yolda meydana gelen heyelan laboratuvar deney sonuçları ışığında Slide ve Plaxis bilgisayar programları kullanılarak incelenmiştir. Slide programı aracılığı ile kazıklı ve kazıksız durumda statik ve dinamik yükler altında şevin güvenlik katsayısı, kayma dairesi gibi bilgiler elde edilmiştir. Plaxis programı ile 3 farklı çapta ve 5 farklı uzunlukta kazık kullanılarak 15 farklı şekilde çözülmüştür. Yapılan çözümlemeler sonucunda 60 santimetre çapında 8 metre boyundaki kazık modeli tercih edilmiş ve projelendirme aşamasında donatı hesabı yapılarak donatı detayları Autocad programı ile çizilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, definitions about slope stability problems were made. The main types of slope movements and their reasons are examined and examples of slope stability problems occurring in some parts of our country are given. Slope stability analysis methods are given. In order to examine slope stability in a healthy way, field studies and laboratory experiments were explained. In addition, information is given about the improvements that are applied to solve slope stability problems. In the case study of the study, in the light of the landslide laboratory test results on the road in the youth street of Yalova province Çiftlikköy district, it was examined by using Slide and Plaxis computer programs. Under the static and dynamic loads, the slope's safety coefficient and sliding circle are obtained by means of the slide program. Plaxis program is solved in 15 different ways using 3 different diameters and 5 different lengths. As a result of the analysis, a pile model of 8 meters in length with a diameter of 60 centimeters was preferred and the reinforcement details were made using the Autocad program during the design phase.