Heterohalkalı salisilaldiminler ve bakır komplekslerinin A549 akciğer karsinom hücre hattı üzerine antikanser etkilerinin araştırılması
Investigation of anticancer effects of A549 lung carcinoma cell line on heterocycli̇c saliclaldimines and copper complexes
  1. Tez No: 540412
  2. Yazar: EBRAR ABACIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK SÜZERGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Kanser dünya çapında önemli bir sağlık sorunudur. Kemoterapi, kanser tedavisinde kullanılan önemli uygulamalardan biridir ve günümüze kadar henüz kanser tedavisi için ideal bir kemoterapotik ajan bulunamamıştır. Çalışmada heterohalkalı salisilaldiminler (1,1,7,7-tetra-metil-jululidin-N-pentil-salisilaldimin, N-hekzil, N-heptil, N oktil heterohalkalı salisilaldiminler) ve bu bileşiklerin bakır komplekslerinin A549 akciğer karsinoma hattı hücreleri üzerindeki antikanser etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bileşiklerin sitotoksik etkileri kolometrik MTT yöntemiyle belirlenmiştir. Bileşiklerin antiproliferatif etkileri flow sitomeride CFSE yöntemi kullanılarak test edilmiştir. Hücrelerde apoptoz meydana gelişimi; immunfloresan aktif kaspaz-3 ekspresyon analizi ile, morfolojik olarak giemza, hematoksilen-eozin ve Papanikolay boyama yöntemleriyle belirlenmiştir. Bileşiklerden A549 hücreleri üzerine en güçlü sitotoksik etki 1,1,7,7-tetra-metil-jululidin-N-oktil-salisilaldimin Cu(II) kompleksiyle elde edilmiştir. Bileşiklerden en güçlü antiproliferatif etki yine aynı bileşikle elde edilmiştir. 1,1,7,7-tetra-metil-jululidin-N-oktil-salisilaldimin bakır (Cu[II]) kompleksinin akciğer kanseri tedavisinde kemoterapotik ajan için aday olma potansiyeline sahip olduğu gözlenmiştir. Küçük hücreli dışı akciğer kanserini temsil eden A549 hücreleri üzerinde 1,1,7,7-tetra-metil-jululidin-N-oktil-salisilaldimin bakır kompleksinin (Cu[II]) önemli ölçüde antikanser etkinliğe sahip olduğunu, akciğer kanserinde yeni bir kemoterapotik ajan alternatifi olma potansiyeli taşıdığını söyleyebiliriz. Bu sonuç hem insan sağlığı açısından ve hem de ülkemizin ilaç sanayisinin gelişimi açısından önemli bir ilk adımı teşkil etmektedir. Elde edilen verilerin daha ileri in vivo ve in vitro incelemelerle desteklenmesi gerektiğine inanmaktayız.
Özet (Çeviri)
Cancer is a major health problem worldwide. Chemotherapy is one of the most important applications in cancer treatment and has not yet been found to be an ideal chemotherapeutic agent for cancer treatment. In the study, it was aimed to determine the anticancer effects of heterozygous salicylaldimines (1,1,7,7-tetra-methyl-jululidine-N-pentylsalicylaldimine, N-hexyl, N-heptyl, N-octyl heterocyclyl salicylaldimines) and copper complexes of these compounds on A549 lung carcinoma cell lines. The cytotoxic effects of the compounds were determined by colorimetric MTT assay. Antiproliferative effects of the compounds were tested by flow cytometry using the CFSE method. The development of apoptosis in cells were assessed by immunoflorescent active caspase-3 expression analysis and, morphologically by giemza, hematoxylin & eosin and papainikolay staining methods. The strongest cytotoxic effect on the A549 cells from the compounds was obtained with the Cu (II) complex of 1,1,7,7-tetra-methyl-jululidine-N-octyl-salicylaldimine. The strongest antiproliferative effect of the compounds was also obtained with the same compound. The observation of active caspase-3 expression in cells and the appearance of morphological changes pointing to apoptosis indicate that the cytotoxic effects of the compounds were induced by stimulation of apoptosis in cells. 1,1,7,7-tetra-metil-jululidin-N-oktil-salisilaldimin Copper complex (Cu[II]) has potential to be a candidate for chemotherapeutic agent in the treatment of lung cancer. We believe that the obtained data should be supported by more sophisticated in vivo and in vitro studies.