Improved extreme learning machines and applications
Geliştirilmiş aşırı öğrenme makineleri ve uygulamaları
  1. Tez No: 540743
  2. Yazar: MOHANAD ABD SHEHAB AL KARAWI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAN KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Aşırı Öğrenme Makineleri (AÖM) basit, hızlı ve hassas bir makine öğrenme algoritmasıdır, ancak iyileştirme için hala çok alan bırakır. Standart AÖM 'de, gizli düğümler rasgele bir şekilde ayarlanmadan rasgele başlatılır ve sabitlenir. Bununla birlikte, gizli katman nöronlarının optimal sayısı, bu sayının rasgele bir şekilde deneme ve hata ile başlatılmasının makul ölçüde tatmin edici olmadığı AÖM genelleme performansının anahtarıdır. Gizli katman boyutunun optimize edilmesi için Ayrı Bırakılan Çapraz Doğrulama (ABÇD) gibi farklı tekniklerin kullanılması, bir örnek dışında tüm veri seti üzerinde modelin tekrar tekrar eğitilmesi ve değerlendirilmesi nedeniyle maliyetlidir. Bu çalışmada, öncelikle optimum bir genelleme ve performans sağlayan minimum gizli katman boyutunu belirlemek için Optimum AÖM (OÜÖM) adı verilen verimli ve güvenilir bir yaklaşım geliştirilmiştir. Ayrıca, giriş verilerindeki rastlantısallık ve bağlantılı özellikler ile ilgili problemlerin üstesinden gelmek için, Tekil Değer Ayrışımı (TDA) ile ortogonal projeksiyonların yararlarını açıklayan bir başka yaklaşım önerilmiştir. Bundan sonra uzayı değiştirilmiş ÜÖM (UD- AÖM) olarak adlandırılan bu yaklaşım, ortalama doğrulukta % 2'den daha fazla ilerleme sağlar. Tikhonov Düzenleyici yöntemi ve TDA kullanarak matris hesaplamalarını düzenli hale getiren ve geliştiren ÜÖM (TD AÖM) ile kare kayıp cezası şeklinde yeniden yapılanma, bu çalışmaya en uygun aday olarak uygulanmıştır. En yinelemeli yöntemlerden farklı olarak, L-eğrisi, eğitim hatasını ve çıktı ağırlığının kalanını en aza indirgemek arasındaki dengeyi temsil eden esnek noktalara sahip bir eğri göstererek optimum regülasyon parametresini tahmin edebilir. Önerilen TDAÖM, küçük, orta ve büyük veri setleri olmak üzere üç farklı veri boyutuna dayanarak test edilmiştir. Basitlik, sağlamlık ve OAÖM ve UD-AÖM'in daha az zaman harcaması nedeniyle, bunların küçük ve hatta ılımlı verilerde kullanılması tavsiye edilir. TD AÖM, AÖM performansının, gizli düğümlerin boyutunu büyütmek için ihtiyaç duyduğunu göstermiştir. Sonuç olarak, büyük verilerde, TD AÖM'de artan gizli düğüm sayısı daha fazla doğruluk sağlayabilmek adına artmaktadır. Grafik Aşırı Öğrenme Makinesi (GAÖM) üzerinde sağlamlığı ve kompaktlığı geliştirmek için verimli yaklaşımları birleştiren L21-norm Regülasyonu (L21GAÖM) ile AÖM'nin yeni bir grafik taanlı AÖM geliştirilmiştir. Birçok lineer ve lineer olmayan alt uzay öğrenimi (AUÖ) yöntemleri, girdi mahalli piksellerin benzer özelliklerini azaltmak ve böylece sadece ayırt edici özellikleri ayıklamak için burada kabul edilmiştir. Aktivasyon fonksiyonlarının doğrusal olmayan haritalanması ve veri kümesindeki yerel tutarlılık özelliklerini bozabilecek bazı AUÖ yaklaşımları nedeniyle, grafik Laplacian, genel modelin geliştirilmesi için içsel yapının sınıf benzerlik avantajlarından yararlanmak için bir talep olarak optimizasyon fonksiyonuna müdahale eder. Son olarak, ilgisiz özellikleri ortadan kaldırmak ve aykırı etkilerini azaltmak için L21-norm optimizasyon problemini çözmek için kanıtlanmış yakınsama ile yinelemeli bir algoritma yer almıştır. Sonuçlar, L21GAÖM'nin diğer AÖM değişkenlerinden daha genel ve doğru (ortalama doğrulukta % 3'ten fazla ilerleme) olduğunu, ayrıca iyi özellik seçimi ve gürültülü ortamlara karşı daha az hassas olan büyük ölçekli veri sorunlarının üstesinden gelebileceğini göstermiştir. AÖM'nin kompaktlığını tam olarak değerlendirmek, gizli katman düğüm sayısı, ağırlık ve önyargı değerlerindeki rastlantısallık nedeniyle zordur. Elde edilen rastlantısallığı azaltmak için, AÖM 'nin aşırı yükü ve büyük bir varyansı olan, (SAOAÖM) adlı Düzenlenmiş AÖM'ye dayanan bir seçici Ağırlıklı Oylama modeli (AOMDAÖM) incelenmiştir. Doğruluk, varyans ve zaman tüketimi de dahil olmak üzere genel performansı güçlü bir şekilde artırabilir. Ayrı Bırakılan Çapraz Doğrulama yöntemini kullanarak DAÖM'nin düzenli hale getirme parametresini optimize etmek zaman alıcı bir yaklaşımdır. Böylelikle, düşük insan müdahalesi ile yavaş uygulama sorununu ele almak için Tekil Değer Ayrıştırma'yı kullanan verimli tahminle kareler toplamı kriterleri önerilmiştir. Ayrıca, ayırt edici parametreler üretme ve en uygun toplulukları seçebilme yeteneği sayesinde girdi ağırlığı matrisi için özdeğerlere dayanan basit bir topluluk budama yaklaşımı geliştirilmiştir. Bir avantaj olarak, bu tezde, temel sınıflandırıcılar için ağırlıkların atanması aynı PRESS hata metriğine ve DAÖM için kullanılan çıktı ağırlık vektörü (β) çözümlerine dayandırılmış, bu sayede hesaplama maliyeti ve yer gereksinimini azaltılabilmiştir. Sonuçlar, AOMDAÖM 'in ortalama doğruluğunun, düşük varyanslı, diğer ELM türlerine göre yaklaşık % 3 daha yüksek olduğunu, ABÇD ile DAÖM'den 2.8 kat daha hızlı olduğunu göstermiştir. Yüz ifadesi ve nesne tanıma yanı sıra farklı son teknoloji öğrenme yaklaşımları gibi çeşitli tanınmış kıyaslama verileri incelenmiş ve önerilen yaklaşımlarla karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak, eğitim verisinde çeşitli özellik alanları tarafından ele alınan veri sunumları, diğer ilgili popüler algoritmalara kıyasla sınıflandırma verimliliğini önemli ölçüde artırmıştır.
Özet (Çeviri)
Extreme Learning Machine (ELM) is a simple, fast, and precise machine learning algorithm but still leaves much area for improvement. In standard ELM, the hidden nodes are randomly initiated and fixed without iteratively tuning. However, the optimal number of hidden layer neurons is the key of ELM generalization performance where initializing this number randomly by trial and error is not reasonably satisfied. Using different techniques such as Leave-One-Out Cross Validation (LOO-CV) to optimize the hidden layer size is costly due to the repeatedly training and evaluation of the model on the whole data set with the exception of one sample. In this work, an efficient and reliable approach called Optimum ELM (OELM) was developed to firstly determine the minimum hidden layer size that yields an optimum generalization and performance. Moreover, another approach that exploits the merits of orthogonal projections with Singular Value Decomposition (SVD) was proposed in order to tackle the problems of randomness and correlated features in the input data. This approach that is called hereafter Projected ELM (PELM) achieves more than 2% advance in average accuracy. Tikhonov Regularization in the form of squared loss penalty with ELM (TRELM) that regularizes and improves the matrix computations utilizing L-curve criterion and SVD was implemented as a most appropriate candidate to this work. Unlike the most iterative methods, L-curve can estimate optimum regularization parameter by illustrating a curve with flexible points that represents the trade-off between minimizing the training error and the residual of output weight. The proposed TRELM was tested based on three different scenarios of data sizes: small, moderate, and big datasets. Due to simplicity, robustness and less time consuming of OELM and PELM, it is recommended to use them in small and even moderate data. TRELM demonstrated that enhancing the ELM performance needs to enlarge the size of hidden nodes. As a result, in big data, increasing hidden node number in TRELM is necessary which concurrently leads to better accuracy. A novel extension of ELM termed Graph-based ELM with L_21-norm Regularization (L21GELM), which merges efficient approaches, was developed to improve the robustness and compactness over the Graph Extreme Learning Machine (GELM). Many linear and nonlinear subspace learning (SL) methods were adopted herein to reduce the similar properties of input neighborhood pixels and hence extract only the discriminative features. Due to the nonlinear mapping of the activation functions and some SL approaches that may destroy the local consistency properties in the dataset, the graph Laplacian is intervened into the optimization function as a demand to exploit the class similarity advantages of intrinsic construction to enhance the overall model accuracy. Finally, an iterative algorithm with proved convergence for solving L_21-norm optimization problem was involved to eliminate the irrelevant features and to decrease the outlier's effects. The outcomes demonstrated that the L21GELM was more general and accurate (more than 3% advance in average accuracy) than other ELM variants, also it can handle large-scale data problems with good feature selection and less sensitive to noisy environments. Precisely evaluating the compactness of ELM is difficult due to the randomness in hidden layer nodes number, weight and bias values. To reduce the randomness, resultant overfitting and large variance of the ELM, a selective Weighted Voting ensemble model based on Regularized ELM which called (WVRELM) is investigated. It can strongly enhance the overall performance including accuracy, variance and time consumption. Optimizing the regularization parameter of the RELM using Leave-One-Out Cross Validation (LOO-CV) method is a time-consuming approach. Thereby, efficient PREdiction Sum of Squares (PRESS) criteria that utilizes Singular Value Decomposition was proposed to address the slow execution issue with low human intervention. Moreover, a simple ensemble pruning approach based on the eigenvalues for the input weight matrix was developed owing to its capability to produce the discriminative parameters and select the optimal ensembles. As an advantage, in this thesis, the weights assignment for base classifiers were based on the same PRESS error metric and the variation of the output weight vector (β) solutions used for the RELM, thus, it could reduce computational cost and space requirement. The outcomes demonstrated that the average accuracy of WV-RELM was approximately 3% higher than other ELM variants, stable with low variance, faster with 2.8 folds than RELM with LOO-CV. Various well-known benchmark datasets such as face with facial expression and object recognition as well as different state-of-the-art learning approaches were examined and compared with the proposed approaches. Consequently, the data representations handled by various feature spaces in training data enhanced significantly the classification efficiency as compared to other related popular algorithms.