Görüntü tanıma yöntemi ile profil kesit ölçülerinin çıkarılması
Dedection of profile size with image processing method
- Tez No: 540758
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAMİ MUHARREM ORAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Endüstriyel üretim ve kontrol sistemlerinin hızla gelişmesiyle birlikte üretim hatlarında kalite ve verimlilik de ön plana çıkmaktadır. Üretilen ürünlerde malzeme kusurları olabildiği gibi ebatlardaki farklılıklar da müşteriye gönderilemeyecek ürünlerin oluşmasına sebebiyet vermektedir. Bu çalışmada, demir çelik sektöründe üretilen ürünlerden biri olan sıcak haddehaneden çıkan profillerin kesit ölçülerinin belirlenmesi üzerine çalışılmıştır. Üretim aşamasında profiller çeşitli uzunluklarda üretilmektedir. Kalıplardan çıkış hızına bağlı olarak kesit ölçülerinde değişiklikler olabilmektedir. Üretim aşamasında gerçek zamanlı olarak ölçü farklılıklarının yakalanması üretiminin kalitesini arttıracaktır. Tespit edilen ürünlerin ikinci kalite ürün olarak belirlenebilmesi ve buna sebep olan faktörlerin ortadan kaldırılması için de hızlı bir geri bildirim sağlayacaktır. Profil ebatlarının tespitinde Görüntü Tanıma Yöntemleri kullanılmıştır. Bu çalışmada gerçek zamanlı olarak görüntü elde etmek mümkün olmadığından ortam simüle edilmiştir. Bu amaçla oluşturulan prototip ölçüm düzeneğinden alınan görüntüler kullanılarak profilin ebatları tespit edilmiştir. Alınan sonuçlar bu sistemin gerçek zamanlı uygulamalarda da kullanılabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The quality and the productivity in production lines are in the foreground with the development of industrial production and control systems. As well as material defects in production, differences in product sizes also lead to the formation of defective products. In this study, we worked to obtain the section measurements of the hot rolled profiles, one of the products produced in the iron and steel industry. Profiles are produced in various lengths and there may be changes in the cross-sectional dimension depending on the exit speed from the moulds. In real-time, the capture of the differences in the measurement will increase the quality of the production in the production phase. Image Recognition Methods were used to determine the profile dimensions. In this study, the environment is simulated because the images are not possible to obtain in real time. For this purpose, profile sizes were determined using images taken from the prototype measurement system. The results show that this system can also be used in real-time applications.