Akıllı şebekelerde kullanılan scada sistemlerinin yazılım ve donanımsal olarak uygulaması
Software and hardware application for scada sistem used in smart grids
  1. Tez No: 540807
  2. Yazar: ABDULKADİR GÖZÜOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKAN ÖZGÖNENEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Teknolojideki gelişmeler her alanda olduğu gibi elektrik şebekelerinin yönetilme şekillerinde de yenilikler getirmektedir. Gerçekleştirilen düzenleme ve iyileştirmelere bağlı olarak Akıllı Şebeke sistemlerine geçişler yapılmaya çalışılmaktadır. Elektrik şebekelerinin geniş bir çevreye yayılmış olması ve karmaşıklığından dolayı akıllı şebeke uygulamalarının geliştirilmesi ve test edilmesi için son yıllarda benzetim ortamları oluşturulmaktadır. Ancak bahsedilen laboratuvarların kurulması için ortaya çıkan yüksek maliyetler özellikle yeni başlayanlar ve öğrenciler için bir engel oluşturmaktadır. Bu çalışmada akıllı şebeke modellemelerinde kullanılabilecek çeşitli benzetimlerin uygulanabileceği düşük maliyetli eğitim ortamının oluşturulması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
The improvements on technology brings innovation on managing electrical networks as it is in all areas. According to the regulations and restorations, most companies tries to implement Smart Grids on existing networks. Since the electrical networks spread into wide area and due to complexity of the networks, many Smart Grid laboratories have appeared over the years to provide simulation environments for testing and improving of the modern networks. However, high cost values for setting up such a laboratory becomes a barrier for new comers and students. In this study, we propose to establish a hardware and software model of Smart Grids that is set up with low cost equipment and allows testing many scenarios especially for training purpose.