Rus hacı adaylarının eserlerine göre Ortaçağ İstanbulundaki dini mekanlar
The holy places of İstanbul in middle age according to the cronicles of Russian piligrims
- Tez No: 541009
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ÜREKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Tarih, Art History, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Rus knezliklerinin Bizans Devleti ile olan ilişkileri Hristiyanlığın kabulü ile birlikte ticari alandan ziyade dini zeminde gelişmeye başlamıştır. Buna bağlı olarak kutsal mekânlara ve azizlerin kutsal emanetlerine olan ilgileri artmıştır. Rus hacı seyyahların kutsal bakiyeleri görmek arzuları onları hacı olma yoluna itmiştir. Çar şehri diye adlandırdıkları Konstantinopolis'i, bu kente gelemeyecek durumda olanlara anlatma isteği hacıların bu kutsal mekânlarda gezi notlarını tutmaya teşvik etmiştir. XII –XIV. yüzyıllar arası Rus hacı seyyahların İstanbul'a gelerek buradaki dini mekânları ziyaretle kutsal emanetleri kaydetmeleri İstanbul'un tarihine ışık tutmuştur.
Özet (Çeviri)
The relations of Russian Principalities have developed on the religious basis rather than trade after the perception of Christianity. In regards to this situation, visits to Holy shrines&places and interetst on Relics of Saints have increased. Seeing the relics of Russian Pilgrims have motivated them to become a pilgrim. The interest of people who could not travel to Constantinople which was then named as The city of Kings (Tzars), have awaken the interest in taking travel notes by these pilgrims while visiting these holly places. The travel notes of Russian Pilgrims those who have travelled between XII – XIV centuries, has been a reference and record for the holly sites, relics as for the past of Istanbul's history.