Türk siyasi hayatında Milliyetçi Hareket Partisi milletvekillerinin sosyolojik analizi
Sociological analysis of Nationalist Movement Party deputies in Turkish political life
- Tez No: 541101
- Danışmanlar: PROF. DR. DURMUŞ ALİ ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Rüzgâr yaprağın yönünü belirlediği gibi elitler de, karar alma mekanizmasında bizatihi toplumda yönlendirici konumda bulunmaları nedeniyle, birey ve toplum hayatından çok önemli bir yere sahiptir. Türk toplumunun, karar verme sürecini ağırlıklı olarak belirleyen dört elit grubu vardır. Bunlar, ekonomi elitleri, siyasi elitler, askeri elitler ve medya elitleridir. Bu çalışmamız ağırlıklı olarak elit ve siyasi elit kavramlarından oluşmaktadır. Siyasi elitler ise toplumsal yapı içindeki, en etkin elit gruplarından birini oluşturmaktadırlar. Milletvekilleri ise bu elit grubunun ayrılmaz bileşenlerindendir. Parlamento ise, belirli bir süre için, halkın oylarıyla seçilen milletvekillerinin oluşturduğu, ülkenin yasalarını yapan, devlet bütçesini çıkaran, hükümetini denetleyen ve anayasaya göre daha başka görevleri ve yetkileri bulunan meclistir. Türk siyasi elitlerinin oluşturduğu araştırma evreninden, örneklem kümesi olarak 1969–2015 yılları arasında, Türkiye Büyük Millet Meclisi çatısı altında görev yapmış MHP milletvekilleri seçilmiştir. Örneklem grubu, konumcu analiz tekniği kullanarak belirlenmiştir. Bu bakış açısından yola çıkılarak, TBMM'nin kurumsal kayıtları, yayınları ve web sitesi, özellikle de TBMM albümleri incelenip, MHP'nin kurulduğu yıl ve girdiği ilk genel seçimler olan 1969 yılından itibaren MHP'de milletvekilliği yapmış siyasi elitlerin toplumsal özgeçmişleri temelinde bir veri seti oluşturuldu. Bu veri setleri SPSS kullanılarak analiz edildi. Oluşturulan veri seti ışığında, 8 dönemlik bir süreçte toplam 4100 milletvekili içerisinden 393 Milliyetçi Hareket Partisi milletvekilinin sosyolojik profilleri yaş, cinsiyet, eğitim, meslek, aile yapısı gibi sosyal ve demografik faktörler bazında incelenmiştir.Rüzgâr yaprağın yönünü belirlediği gibi elitler de, karar alma mekanizmasında bizatihi toplumda yönlendirici konumda bulunmaları nedeniyle, birey ve toplum hayatından çok önemli bir yere sahiptir. Türk toplumunun, karar verme sürecini ağırlıklı olarak belirleyen dört elit grubu vardır. Bunlar, ekonomi elitleri, siyasi elitler, askeri elitler ve medya elitleridir. Bu çalışmamız ağırlıklı olarak elit ve siyasi elit kavramlarından oluşmaktadır. Siyasi elitler ise toplumsal yapı içindeki, en etkin elit gruplarından birini oluşturmaktadırlar. Milletvekilleri ise bu elit grubunun ayrılmaz bileşenlerindendir. Parlamento ise, belirli bir süre için, halkın oylarıyla seçilen milletvekillerinin oluşturduğu, ülkenin yasalarını yapan, devlet bütçesini çıkaran, hükümetini denetleyen ve anayasaya göre daha başka görevleri ve yetkileri bulunan meclistir. Türk siyasi elitlerinin oluşturduğu araştırma evreninden, örneklem kümesi olarak 1969–2015 yılları arasında, Türkiye Büyük Millet Meclisi çatısı altında görev yapmış MHP milletvekilleri seçilmiştir. Örneklem grubu, konumcu analiz tekniği kullanarak belirlenmiştir. Bu bakış açısından yola çıkılarak, TBMM'nin kurumsal kayıtları, yayınları ve web sitesi, özellikle de TBMM albümleri incelenip, MHP'nin kurulduğu yıl ve girdiği ilk genel seçimler olan 1969 yılından itibaren MHP'de milletvekilliği yapmış siyasi elitlerin toplumsal özgeçmişleri temelinde bir veri seti oluşturuldu. Bu veri setleri SPSS kullanılarak analiz edildi. Oluşturulan veri seti ışığında, 8 dönemlik bir süreçte toplam 4100 milletvekili içerisinden 393 Milliyetçi Hareket Partisi milletvekilinin sosyolojik profilleri yaş, cinsiyet, eğitim, meslek, aile yapısı gibi sosyal ve demografik faktörler bazında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The wind has a very important place in the life of the individual and the society because of the fact that the direction of the wind is determined and the elite is in a position to direct itself in the decision making mechanism. The Turkish community has four elites that determine the decision-making process. These are economic elites, political elites, military elites and media elites. This study mainly consists of elite and political elite concepts. Political elites constitute one of the most effective elite groups in the social structure. The deputies are the most fundamental components of this elite group. The parliament is a parliament with certain duties and powers, which are created by lawmakers elected by votes of the people for a certain period of time and for a certain period of time, which enact laws of the country, issue the state budget, supervise the government and have more authority than the Constitution. Turkish political elite that created the universe of research, as a sample set between the years 1969-2019, Grand National Assembly of Turkey who served under the umbrella of the Nationalist Movement Party deputies are elected. From this point of view, the institutional records, publications and web site of the Turkish Grand National Assembly of Turkey (TBMM) have been examined and a data set based on the social backgrounds of the political elites who have been elected as members of the MHP since 1969, when MHP was first established and the first general elections created. These data sets were analyzed using SPSS. In the light of the generated data set, social and demographic factors such as age, sex, education, occupation, family structure of sociological profiles of 393 Nationalist Movement Party deputies will be examined in a total of 4100 deputies for an 8-period.