Sosyal anksiyete bozukluğu ve akıllı telefon bağımlılığı arasındaki ilişkinin incelenmesi
A research of the relationship between social anxiety disorder and smartphone addiction
- Tez No: 541307
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜZİN MUKADDES SEVİNÇER
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Psikoloji, Psychology
 - Yıl: 2018
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 91
Özet
Günümüzde akıllı telefonların ve uygulamaların gelişmesi tartışılmaz konumdadır. İnsanların nasıl davrandığını, nasıl çalıştığını, iletişim kurduğunu, tükettiğini, etkileşimde bulunduğunu ve bilgi topladığını etkilemektedir. Bu araştırmanın amacı sosyal kaygı bozukluğu ve akıllı telefon bağımlılığı arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmanın temel hedefi doğrultusunda, mevcut bir durumu ortaya koymaya, bu mevcut durum üzerinde herhangi bir oynama yapılmadan, mevcut haliyle ortaya konulması adına tarama modeli tercih edilmiştir. Araştırmanın niceliksel araştırma metotlarından olan anket yöntemi uygulanmıştır. Araştırma kapsamında Liebowitz Sosyal Kaygı Ölçeği ve Akıllı Telefon Bağımlılığı Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma Nisan-Mayıs 2018 tarihleri arasında Marmara Üniversitesi, Göztepe Kampüsünde gerçekleştirilmiştir. Akıllı telefonu olan 417 öğrenci çalışmaya katılmıştır. Sonuç olarak akıllı telefon bağımlılarında sosyal kaygı düzeyi daha yüksektir. Ayrıca akıllı telefon ile meşguliyet arttıkça bağımlılığın da arttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Today, the development of smartphones and applications is indisputable. It affects how people behave, how they work, communicate, consume, interact and collect information. The aim of this research is to examine the relationship between social anxiety disorder and smartphone addiction. In the direction of the main objective of the research, a screening model was preferred in order to present an existing situation and to present it as it is without any play on this current situation. The questionnaire method, which is a quantitative research method of the research, was applied. Liebowitz Social Anxiety Scale and Smart Phone Dependence Scale were used in the research. The research was carried out between April-May 2018 at Marmara University, Göztepe Campus. 417 smartphone users participated in the study. As a result, the level of social anxiety is higher in smartphone addicts. Also, as the occupation with smartphone increased, the dependency increased