Belediyelerin altyapı tesislerinin enerji ihtiyacının yenilenebilir enerji kaynakları vasıtasıyla temin edilmesi
Measurement of energy requirements of the municipal infrastructure facilities by renewable energy sources
- Tez No: 541561
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN ZORLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Günümüzde hızla artan insan nüfusu beraberinde insani ihtiyaçları da artırmaktadır. Artan insan ihtiyaçları ve gelişen teknoloji ile birlikte enerji talebi günümüzde hızla artış göstermektedir. İhtiyaç duyulan enerjinin büyük bir bölümü fosil kaynaklardan karşılanmaktadır. Fosil kaynaklar bakımından yeterli rezervi olmayan ülkeler bu açıdan düşünüldüğünde enerjide dışa bağımlı ülkeler sınıfında yer almakla birlikte ülkede ciddi döviz çıkışlarına sebep olmaktadır. 1973 yılında çıkan petrol krizi fosil kaynaklara güvenilemeyeceğini göstermiştir. Gelişmiş bir çok ülke enerji politikasının sürekliliğini sağlayabilmek için yenilenebilir enerji kaynaklarından enerji üretimi için çalışmalara başlamıştır. Ülkemiz fosil yakıtlar açısından yeterli rezerv sahibi değildir. Bu durumda Ülkemiz enerji açısından dışa bağımlı durumdadır. Yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmek ve bu kaynaklardan enerji ihtiyaçlarının karşılanabilmesi coğrafi konuma ve yapıya bağlıdır. Ülkemiz her ne kadar fosil kaynaklar açısından yeterli fosil kaynak rezervine sahip olmasa da yenilenebilir enerji kaynakları açısından zengin bir rezerve sahiptir. Yenilenebilir enerji kaynakları açısından zengin bir potansiyele sahip Ülkemizin bu durumu göz önünde bulundurması ve yenilenebilir enerji kaynaklarından enerji ihtiyacını karşılaması enerjide dışa bağımlılığımızı azaltacaktır. Enerji bağımlılığının sebep olduğu döviz açığının da ortadan kalkmasını sağlayacaktır. Ülkemizin bayındır hale gelmesinde büyük rol oynayan belediyelerin enerji ihtiyaçlarının yenilenebilir enerjiden karşılanması bu anlamda önemli bir gelişme olmakla birlikte belediyelerin enerji masraflarının ortadan kalkması sebebi ile vatandaşlarına daha rahat hizmet götürmeleri yönündeki önemli bir engelde aşılmış olacaktır.
Özet (Çeviri)
Today, rapidly increasing human population increases human needs. With increasing human needs and developing technology, energy demand is increasing rapidly. Most of the energy needed is met by fossil sources. Countries that do not have sufficient reserves in terms of fossil resources are considered to be foreign-dependent countries in terms of energy in this respect, but cause serious foreign exchange outflows in the country. The oil crisis of 1973 showed that it could not be trusted to fossil resources. Many developed countries have started efforts to generate energy from renewable energy sources in order to ensure the continuity of energy policy. Our country does not have sufficient reserves in terms of fossil fuels. In this case, our country is externally dependent on energy. Addressing renewable energy resources and meeting the energy needs from these sources depend on geographical location and structure. Although our country does not have enough fossil resource reserves in terms of fossil resources, it has a rich reserve in terms of renewable energy resources. Having a rich potential in terms of renewable energy sources considering this situation in our country and meeting the energy needs from renewable energy sources will reduce our foreign dependency in energy and also eliminate the foreign exchange deficit caused by energy dependence. While the energy needs of municipalities, which play a major role in our country to become flourishing, are being met from renewable energy, it is an important development in this sense, but the reason why the municipalities' energy costs are eliminated will be overcome in an important obstacle to provide more comfortable service to their citizens.