Bulanık analitik hiyerarşi prosesi yöntemi ile kesif yem seçimi
Concentrate feed selection by using fuzzy analytical hierarchy process
- Tez No: 541816
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN OĞUZHAN ORUÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Econometrics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Her dönemin başlıca sorunlarından olan karar verme, içinde bulunduğumuz dönemde de seçeneklerin ve belirleyici faktörlerin artmasıyla daha da karmaşık bir hale gelmiştir. Karar verici konumundaki kişilerin etkin kararlar verebilmesi ve problemlere kalıcı çözümler bulabilmesi için matematiksel yöntemlerin kullanılması kaçınılmaz bir durum halini almıştır. Bununla birlikte sözel verilerin kullanımından kaynaklanan bulanıklık ve belirsizlik ortamında karar verme zorunluluğu Çok Kriterli Karar Verme (ÇKKV) yöntemleriyle, bulanık mantık prensiplerinin entegre bir şekilde kullanılmasının ve hibrit modeller oluşturulmasının önünü açmıştır. Bu çalışmada Konya ilinde faaliyet gösteren büyükbaş hayvan yetiştiricilerinin kesif yem seçim problemi Bulanık Analitik Hiyerarşi Prosesi (BAHP) yöntemi kullanılarak çözülmüştür. 4 ayrı yem markası 5 ana kriter ve 21 alt kriter kullanılarak değerlendirilmiştir. Sonuç olarak Proyem %32, CP %29, New Hope %21, Birinci Yem ise %18, ağırlığa ulaşmıştır.
Özet (Çeviri)
Decision making, which is one of the mainly problems of each period, has become even more complicated with the increase of options and decisive factors in our current period.The use of mathematical methods has become inevitable for decision makers to make effective decisions and to find permanent solutions to problems. In addition, decision-making obligation in the fuzziness and uncertainty environment caused by the use of verbal data, it has caused for integrating Multi Criteria Decision Making (MCDM) methods with fuzzy logic principles and creating hybrid models. In this study, concentrate feed selection problem of bovine breeders operating in Konya province has solved by using Fuzzy Analytical Hierarchy Process (FAHP) method. 4 different feed brands were evaluated using 5 main criteria and 21 sub-criteria. As a result, Proyem 32%, CP 29%, New Hope 21% and Birinci Yem 18% reached weight.