Meme kanseri dokusunda srp9 protein ekspresyonunun incelenmesi
Analysing of srp9 protein expression level in breast cancer tissue
  1. Tez No: 541954
  2. Yazar: GİZEM ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genel Cerrahi, Tıbbi Biyoloji, General Surgery, Medical Biology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Dünyada her yıl bir milyondan fazla yeni vaka ile meme kanseri, kadınlarda en sık görülen kanser türüdür. Farklı hücresel lokalizasyonlarda görev alan proteinler esas olarak sitoplazmada sentezlenir. Sentezlenen proteinlerin endoplazmik retikuluma hedeflenmesinde sinyal dizisinin tanıması önemli bir süreçtir. Bu süreçteki iki anahtar bileşen, sinyal tanıma partikülü (SRP) ve reseptörüdür. Çalışmamızda SRP9 Proteininin meme kanseri tanısı almış hastaların normal ve tümör dokularındaki protein ekspresyon düzeylerini tespit edip, hastalara ait klinik veriler ile karşılaştırdık. Çalışmada, 32 meme kanseri tanısı almış vakadan alınan normal ve tümörlü dokularda SRP9 protein ekspresyonu Western Blot yöntemi kullanılarak saptandı. Tümör dokusundaki SRP9 protein ekspresyon seviyeleri normal dokuya göre istatistiksel olarak yüksek tespit edildi (p=0,001). SRP9 ekspresyon düzeyleri ile hastaların klinik bulguları arasındaki ilişki incelendiğinde,tümör dokusundaki SRP9 ekspresyon düzeyleri Nükleer Derece I ve II (p=0,025) ve Nükleer Derece III (p=0,013), Histolojik Derece I-II (p=0,022) ve Histolojik Derece III (p=0,026), Klinik Derece I-II (p=0,015) ve Klinik Derece III-IV (p=0,036), Mikrokalsifikasyon olan hasta (p=0,001) gruplarında normal dokuya göre yüksek olarak tespit edildi. Bu parametreler ışığında kanser dokusunda SRP9 ifadesindeki artışın meme kanser bulguları açısından kötü prognoz ile ilgili parametreler ile paralellik göstermesi SRP9 ifadesinin kötü prognostik faktör olarak değerlendirilebileceğini göstermektedir. Ancak bu konuda daha geniş hasta gruplarında araştırma yapılması gerektiğine inanmaktayız.
Özet (Çeviri)
With more than a one million new cases every year, breast cancer is the most common type of cancer in women. Proteins are mainly synthesized in the cytoplasm. Recognition of the signal sequence is an important process in targeting the synthesized proteins to the endoplasmic reticulum. The two key components in this process are the signal recognition particle (SRP) and its receptor. In our study, we examine the SRP9 protein expression levels of normal and tumor tissues of breast cancer patients diagnosed with breast cancer. Also we compare our results with the clinical datas of the patients. In this study, SRP9 protein expression level was determined by using Western Blot method with normal and tumorous tissues from 32 women diagnosed with breast cancer. In our study, SRP9 protein expression levels in tumor tissue were significantly higher than normal tissue (p = 0.001). When the relationship between SRP9 expression levels and the clinical findings of patients was examined, the levels of SRP9 expression in tumor tissue were found to be statistically significantly higher than in normal tissue of patients with Nuclear Degrees I and II (p = 0.025) and Nuclear Degree III (p = 0.013), Histological Grade I-II (p = 0.022) and Histological Grade III (p = 0.026), Clinical Grade I-II (p = 0.015) and Clinical Grade III-IV (p = 0.036) patients with microcalcification (p = 0.001). In the light of these parameters, the increase in SRP9 expression in breast cancer tissue and the correlation with the parameters related to the poor prognosis of breast cancer indicate that SRP9 expression can be evaluated as a poor prognostic factor. However, we believe that research should be conducted in larger patient groups.