Kolorektal kanserli hastalarda TCEAL7 geninin araştırılması
Investigation of TCEAL7 gene in colorectal cancer
  1. Tez No: 541980
  2. Yazar: ELİF DARBUKA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ NUR TURGUT ULUTİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Tıbbi Biyoloji, Genetics, Medical Biology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Yazılım etmenleri, kanser yolaklarındaki onkogenlerin ve tümör baskılayıcı genlerin ifade düzeylerini değiştirdiğinden kanser oluşumunda oldukça önemlidir. TCEAL7 geni X kromozomunun q22.2 bölgesinde yer alan bir yazılım uzama etmenidir. TCEAL7 geni yumurtalık kanserinde tanımlanmış ve tümör baskılayıcı özellik gösterdiği bildirilmiştir. Glioblastoma, serviks, prostat, meme, mide, beyin ve akciğer kanserinde TCEAL7 geninin rolü olduğu gösterilmiştir. Aynı zamanda yazılım etmenlerinin kolorektal karsinogenezinde rol oynadığı bilinmektedir. Bu çalışmada TCEAL7 geninin kolorektal kanserdeki olası işlevinin araştırılması amaçlandı ve 50 kolorektal kanserli hastadan alınan tümörlü ve normal dokudan RNA ve ardından cDNA sentezlendi. Gerçek Zamanlı PZT analizi yöntemi ile B2M referans geni kullanılarak tümörlü ve normal dokudaki TCEAL7 gen ifade düzeyi analiz edildi. Elde edilen sonuçlar 2-ΔΔCt yöntemi ile değerlendirildi ve çalışmaya dahil edilen hastaların %72'sinde TCEAL7 geninin ifade düzeyinde azalma tespit edildi. Bu azalma yapılan Wilcoxon Signed Rank Testi sonucu istatiksel olarak anlamlı bulundu (p=0,000) ve literatürdeki çalışmaları destekler nitelikte TCEAL7 geninin kolorektal kanserde tümör baskılayacı bir gen özelliği gösterdiği saptandı. İfade analizi verisi, Pearson's Ki-Kare testi kullanılarak histolojik tip ve derece, TNM evresi, yaş, cinsiyet, invazyon varlığı ve tümörün kolondaki yerleşimi gibi klinik ve patolojik verilerle karşılaştırıldığında istatiksel olarak anlamlı bir sonuç bulunamadı. Yapılan çalışmanın sonuçları; TCEAL7 geninin, literatürde bildirilen diğer kanserlerdeki gibi kolorektal kanserde de tümör baskılayıcı bir özellik gösterdiğine işaret etmektedir. TCEAL7 geninin tümör baskılayıcı işlevinin aydınlatılması için ileri çalışmalar gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Transcription factors play a key role in cancer development by changing expression levels of the oncogens and tumor suppressor genes. One of the transcription factors is TCEAL7 gene located in the q22.2 region of the X chromosome. TCEAL7 gene has been described in ovarian cancer and has been reported as a tumor suppressor gene. It has been shown that TCEAL7 gene has a role in glioblastoma, cervix, prostate, breast, stomach, brain and lung cancer. It is also known transcription factors has a role in colorectal carcinogenesis. The aim of this study was to investigate the possible effect of TCEAL7 gene in colorectal cancer. After RNA extraction, cDNA was obtained from tumors and normal tissues of 50 colorectal cancer patients. B2M was used for normalization to measure expression levels of TCEAL7 in tumor compared to normal tissue samples by using Real-Time PCR. The results were analyzed by 2-ΔΔCt method and 72% of tumor samples showed significantly low expression level for TCEAL7 gene. The Wilcoxon Signed Rank Test result was significant (p=0.000) and it was concluded that TCEAL7 gene is a tumor suppressor gene in colorectal cancer. According to Pearson's Chi-Square test, the expression level of TCEAL7 gene was not associated with clinical and pathological datas such as histological type and grade, TNM stage, age, gender, presence of invasion and tumor location by using. The results of the study indicate that TCEAL7 gene, has a tumor suppressor characteristic in colorectal cancer as previously shown in other cancer types. Further analysis should be done to enlighten the tumor suppressor function of TCEAL7 gene.