Türkiye'de kasko sigortası ve mecburiyeti
- Tez No: 542056
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM KANYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Sigortacılık, Economics, Insurance
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bir ihtiyaç olarak ortaya çıkan sigorta sistemine gelişen teknoloji, küreselleşen dünya ve yeni yönetim anlayışı kapsamında yeni anlamlar yüklenmiştir. Tüketici ihtiyaçlarına yönelik olarak üretilen motorlu taşıtların risklerini minimize etme ve tüketicilerin bu araçları kullanırken faydalarını maksimize etme güdüsü kasko sigortasını doğurmuştur. Günümüzde motorlu taşıt aracına sahip olan tüketiciler ilk iş olarak kasko sigortasını yaptırma ihtiyacı hissetmektedirler. Araç sahipleri önlemek istedikleri risklere göre farklı kapsamlarda kasko sigortası yaptırabilmektedirler. Bu çalışmada genel olarak trafik ve kasko sigortalarındaki mevcut durum incelenmiş, pozitif ve negatif yanları ortaya konulmuştur. Daha sonra kasko sigortasının zorunlu olması durumu irdelenmiş ve etkileri tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
As a necessity, the insurance system has taken on new meanings within the scope of developing technology, globalizing world and new management understanding. The motivation to minimize the risks of motor vehicles produced for consumer needs and to maximize the benefits of consumers while using these vehicles has resulted in the insurance of automobile insurance. Nowadays, consumers who have a motor vehicle vehicle are in need of insurance insurance as their first job. Car owners can insure insurance coverage in different scopes according to the risks they want to prevent. In this study, the current situation in traffic and automobile insurance has been examined in general and positive and negative aspects have been revealed. Then the compulsory insurance of insurance is examined and its effects are discussed.