Çelik birleşimlerde çeşitli deformasyon mekanizmalarının analizi
Parametric investigation of moment transferring steel connections
- Tez No: 542102
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞRI MOLLAMAHMUTOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Genel sünek çelik çerçeve yapılarının davranışında birleşimler, en önemli katkıyı sağlamaktadır. Birleşimlerin çoğu moment aktarma yeteneğine sahip özellik ile yapılmıştır. Bu moment aktaran birleşimler üç ana başlık altında toplanabilir. Alın takviye levhalı, alın levhalı, guseli ve karma tipli birleşimler. Bu çalışmada, farklı tipli bu birleşimlerin sonlu elemanlar metodu kullanılarak 3 boyutlu detaylı parametrik modeli ile çözümü ve bu birleşimlerin nihai moment kapasitelerinin kıyaslaması yapılmıştır. Kolon ve kiriş rijitleştiricileri, bulon ve delik çapları, alın levhası kalınlıkları otomatik yöntem ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Connections are the most important contributor to the general ductile behavior of a steel framed structure. Most of them are constructed with moment transferring capability. These moment transferring connections can be grouped in three main configuration types. Connections with stiffened depth end plate only, haunched connections and combined type. In this study a 3D detailed parametric model based on finite element method is developed in order to resolve and compare the ultimate moment capacity of these different types. Effects of column and beam stiffeners, bolt and hole diameters, end plate thickness are investigated in detail in an automated manner.