Redesign of driver environment for rigid inflatable boat with focus on user-centered design
Kullanıcı odaklı tasarım ile fiber tabanlı şişme bot sürücü ortamının yeniden tasarlanması
  1. Tez No: 542742
  2. Yazar: BURÇİN AŞICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER ERKARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu tez, kullanıcı odaklı tasarım yaklaşımının yeni ürün geliştirme sürecinin erken dönemlerine entegre edilerek uluslararası piyasada şirketlere sağlayacağı başarının RIBTECH'in ürettiği Northstar 910 RS isimli fiber tabanlı şişme botun bazı parçalarının yeniden tasarlanma süreci ile desteklemektedir. Daha önce yapılan ergonomi, kullanıcı deneyimi ve ürün geliştirme süreci ile ilgili çalışmalara ek olarak, bu araştırma, endüstriyel tasarım mesleği ve bu mesleğin diğer meslekler arasındaki konumuna da odaklanmaktadır. Projede yer alan tüm ekip üyelerinin ve kullanıcıların sürece dahil edilebilmeleri, tasarım pratiğini kavramak ve geliştirmek adına araştırma yöntemi olarak uygulama odaklı araştırma yürütülmüştür. Saha gözlemleri ve görüşmelerle ürün gereklilik ve kullanıcı beklentileri belirlenerek kullanıcı ve ekip üyeleri ile ortaklaşa tasarım yaklaşımı kullanılmıştır. Teze konu olan projede tüm ekip üyeleri ve kullanıcılar tasarım sürecine dahil edilerek, yeni çözümler ve ihtiyaçlarının karşılanacağı tasarım değerleri üretilmiştir. Proje de yeniden tasarlanan parçalar konsol, oturma ünitesi ve sert yüzeyli gölgeliktir. Bu parçalar ile botun sürücü ortamı daha ergonomik, kullanıcı deneyimi geliştirilmiş ve mevcut üretim yöntemleri ile rahatça üretilebilen, aynı zamanda kolay servis edilebilir bir şekilde tasarlanmıştır. Proje ile, RIBTECH'in zaman içinde elektronik kullanıcı arayüz parçalarını değiştirerek gelecekteki potansiyel müşterilerin satın alma sonrasında güncelleme/yükseltme yapabilmeleri için iş olanaklarını geliştirmesini sağlayacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on designing some elements of a RIB (Rigid Inflatable Boat), NorthStar 910 RS is a high segment pleasure boat and has been manufacturing for two years by RIBTECH. The driver environment on today's boat did not design ergonomically, and this project has aimed to design a new driver environment with enhanced ergonomics, user experience and aesthetically compelling for the market. The objective was to produce a product that is implementable in 2018. The project has been studied by using a user-centered design methodology, meaning that all team members have been involved through the product development process to add a design value for users with new solutions suit their needs. The result is a console, seating unit, and hardtop designed for that embraces the importance of ergonomics, user experience, and producibility. These elements have not only integrated all equipment in a user-friendly but also with easy maintenance and easy manufacture abilities. They additionally enable RIBTECH to modify electronic parts of the user interface through time to expand market opportunities as upcoming customers that they can upgrade or update. By using international standards for design, features of ergonomics and ease of production are sufficiently considered throughout the process, that they improve the production process by means of decreased time. This thesis aims to contribute a better understanding of the importance of design methods for the company's competence in the commercial world and the significance of integration design into the product development process in the early phases.