234 numaralı Maraş şer'iyye sicili H.1322-1325 M 1904-1907 (Değerlendirme ve transkripsiyon)
- Tez No: 54287
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURİ ÜRGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 308
Özet
88 ÖZET 234 NUMARALI MARAŞ ŞERMYE SİCİLİ (H.1 322-1 325 / M. 1904-1907) İnsanlarla İlgili bütün hukukî olayları, kadıların verdikleri karar suretlerini, hüccetleri ve yargıyı ilgilendiren çeşitli yazılı kâğıtları ihtiva eden defterlere seriye sicili denir. Osmanlı Devleti'nde islâmi hukuk kuralları geçerli idi. Bundan dolayı yapmış olduğumuz çalışmanın giriş kısmında belgelerin anlaşılmasına kolaylık sağlamak amacıyla islâm hukuku ve Osmanlı adliye teşkilatının fonksiyonları hakkında bilgi verilmiştir. Daha sonra seriye sicillerinin genel özelliklerini ve tarihi önemini açıklamaya çalıştık. Maraş seriye sicillerine gelince, bu siciller Milli Kütüphâne'de muhafaza edilmekte olup 7 adettir. En erken tarihlisi H. 1295-1296 tarihlidir. En geç tarihlisi ise H. 1326-1336 yıllarına aittir. Tez konumuz olan 234 Numaralı defter 28x34 cm ebatında olup, H. 1322- 1325 (M. 1904-1907) yıllarına ait olup; miras, tereke kayıtları, alım-satım, aile hukuku, vakfiye, vasî ve vekil tayinlerini ihtiva etmektedir. Araştırmacılara kolaylık sağlamak amacıyla belgelerin özetleri çıkarılıp, daha sonra metin trankripsiyonu verilmiştir. Değerlendirme kısmında ise çalışmamız sırasında elde ettiğimiz sonuçları ele alarak XX yüzyılın ilk yarısında Maraşin idarî, iktisadî ve sosyal yapısı hakkında bilgiler verilmiştir. Buna göre XX. yüzyılın ilk yarısında Maraş Halep Vilâyeti'ne bağlı bir sancak merkezi idi. Halk; tarım, hayvancılık ve ticaretle uğraşmaktadır. Müslim ve gayr-ı müslim halk arasındaki ilişkilerin iyi olduğu görülmektedir. Defterdeki yazı çeşidi hakkında bilgi vermek amacıyla ekler bölümünde dört adet belge fotokopisi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
89 SUMMARY Seriye Register of M araş Number 234 H. 1322-1325 (A.D. 1904-1907) Seriye register is a kind of written document consisting of lawsuit papers that moslem jutge decides all lawful events about people. In Ottoman Empire, Moslem rules are valid. There fore in the introduction of our studies in order to ease the understanding of the documents some knowlodge about moslem law and the functions of Ottoman Court Organization is given. Furter in our studies we try to explain general qualities and historical importance of Seriye register Maraş Seriye register consisting of 7 volumes are kept in national library. The earlies volume is written between. H. 1295-1296. The volume number 235 wich is our the sis subject has a width of 28 centimetres and a lenght of 34 centimetres it is written between H. 1322-1325 (A.D. 1904-1907) and consists of documents of heritage commerical document civel law designation for execotors and representatives designatios for execotors and representatives. In order to ease researchers' studies the summaries of the documents and transcription texes are given. In conclusion part considering the results that we get during our studies knowledge obuot admirative economical and social construction of Maraş in late 20th. century according to this Maraş which is a part of Halep province. People deal with agriculture and commerce. It is understood that the relations between Moslems and non Moslems are very well. For giving information about the writing of the volume four photo- copies of the documents are given in the appendices.