Çoklu ekran ortamlarında kullanılabilirlik faktörleri
Usability factors in multi-screen environments
  1. Tez No: 543425
  2. Yazar: HAVVA TUĞBA AKGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GÖKTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Günümüzde çoklu ve geniş monitörler birçok farklı alanda yaygın olarak kullanılmaktadır. Önceki çalışmalarda sık kullanılan uygulamalarla belirli görevler üzerinden karşılaştırmalar yapılmıştır. Bu çalışmada ise iki farklı görev tanımlanmış, tek, çift ve geniş monitörlerde bu görevler ayrı ayrı uygulanarak nicel ve nitel veriler elde edilmiştir. Görevlerden biri gündelik olarak herkesin ihtiyaç duyabileceği bir navigasyon uygulamasından oluşmaktadır. Diğer görev ise özellikle bilgisayar ve elektronik mühendisliği alanlarına yönelik oluşturulan kodlama görevidir. Böylece monitör yapılandırmalarının verimliliklerinin karşılaştırmasında görev tipinin bir etkisinin olup olmadığı da incelenmiştir. Deney ortamı tek (Fujitsu 21.5“ 1920 × 1080 piksel), çift (iki adet Fujitsu 21.5”1920 × 1080 piksel) ve geniş (LG 27" 3840 × 2160 piksel) olmak üzere üç farklı monitör yapılandırmasından oluşturulmuştur. Verimliliklerin ölçümünde bağımlı değişken olarak görev bitirme süreleri, fare tıklama sayıları, fare imlecinin toplam aldığı yol, pencereler arası geçiş sayıları ve ana pencerede geçen toplam süre geliştirilen bir uygulama ile ölçülerek kaydedilmiştir. Bağımsız değişken olarak monitör yapılandırmaları ve görevler kullanılmıştır. Çalışmanın sonuçları görevlere göre kısmi olarak farklılıklar göstermektedir. Ölçülen verimlilik kriterleri genel olarak çift monitör yapılandırması için daha iyi sonuçlar vermiştir. Katılımcılar çift monitör yapılandırmasından daha memnun olduklarını belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, multiple and large displays are extensively used in many different areas. In previous studies, comparison have been made over specific tasks with common applications. In this study, two different tasks were defined and quantitative and qualitative data were obtained by applying these tasks separately in single, dual and large monitors. Initial task consists of an navigation application that any user can need on a daily basis. On the other hand, second task addresses a computer and electronics engineering field specifically. Thus, it was examined whether there is an effect of the task type in comparing the efficiency of monitor configurations. The test environment consists of three different monitor configurations of single (Fujitsu 21.5“ 1920 × 1080 pixel), dual (two Fujitsu 21.5”1920 × 1080 pixel) and large (LG 27" 3840 × 2160 pixel). In efficiency measurement, task completion times, mouse clicks, total path taken by mouse, number of window switches, and total time spent in the target window were recorded by a developed application as a dependent variable. Though, monitor configurations and tasks were taken as independent variables. The results of the study differ partially according to the tasks in a way that dual monitor configuration enabled better results in terms of efficiency. Participants noted that they were more satisfied with the dual monitor configuration.