Aliağa örneğinden hareketle sanayileşme ve kentleşme sürecinde değişen aile yapısı
Changing family structure in the process of industrialization and urbanization with reference to aliağa
- Tez No: 543912
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSEN DEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 259
Özet
Toplumsal yapı çeşitli kurumlar aracılığıyla varlığını sürdürmekte, kurumlar ise çeşitli ilişkiler/pratiklerle düzen inşa etmektedir. Yapı bir yandan eylemler aracılığıyla oluşmakta, oluşan eylemler ise toplumsal yapıyı şekillendirmektedir. Bu sebeple toplumsal değişmenin temelini oluşturan en temel gerçekliklerden bir olan“kentleşme”süreci de bu bağlamda değerlendirilmelidir. Bir alan araştırmasına dayanan bu çalışmada, farklı kentleşme dinamikleri gösteren (kentsel/modern- kısmi kentsel/modern- kısmi geleneksel) üç mahalle üzerinden aile yapısına ilişkin yaşamsal fotoğraflar oluşturulmuştur. Bu bağlamda araştırma genelde kentleşme ve aile konusuna, özelde ise toplumsal cinsiyet algısı, kız ve erkek çocuğa yönelik algı, yaşlıya yönelik tutum, boşanmaya ilişkin yaklaşım, demokratik tutum ve davranış eğilimleri, geleneklere bağlılık düzeyi, bir arada yapılan faaliyetler ve düzeyi, komşuluk ve akrabalık ilişkileri gibi aile pratiklerine odaklanarak kentleşme düzeyleriyle bağlantılı olarak İzmir ili Aliağa ilçesinde karma yöntemle (nicel ve nitel) gerçekleştirilmiştir. Araştırma, konusu gereği uygun olduğu düşünülen üç mahalleyi (Yeni mh., Atatürk mh., Siteler mh.) kapsamaktadır. Bu kapsamda araştırma verileri“kentleşme”ve“aile”perspektifinde sosyolojik olarak değerlendirilmiş, mahallerinin aile yapılarına ilişkin yaşamsal haritalar ortaya çıkarılarak, benzerlikler ve farklılıklar üzerinden sosyolojik olarak değerlendirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Social structure maintains its existence through various corporates and corporates build establishment through various relations/practices. The social structure exists through various institutions, while institutions build order with various relations / practices. On the one hand, the structure is formed through actions, and the actions formed shape the social structure. Therefore, the urbanization process, which is one of the most fundamental realities underlying the social change, should be evaluated in this context. In this study which is based on a field research, vital photographs related to family structure were formed in three neighbourhoods with different urbanization dynamics (urban-partial urban-partial traditional). In this context, research is generally related to urbanization and family, in particular to gender perception, perception towards girls and boys, attitudes towards elderly, approach to divorce, democratic attitudes and behaviour tendencies, level of commitment to traditions, level of activities and level of neighbourhood, neighbourhood and kinship. In relation to urbanization levels such as their relations, they were carried out by mixed method (quantitative and qualitative) in the province of Izmir Aliağa in connection with urbanization levels. The research covers three neighbourhoods which are thought to be significant. In this context, the research data were evaluated sociologically in the perspective of urbanization and family. In this context, vital maps of the family structures of three different urbanization processes, which are thought to be significant due to the subject of the study, were revealed, and the structures and actions were evaluated sociologically on similarities and differences.