Duman çözeltilerinin buğday (Triticum aestivum L.) bitkisinde alüminyum (Al3+) toksisitesi üzerine fizyolojik ve biyokimyasal etkileri
The effect of smoke solutions on the physiological and biochemical parameters in wheat (Triticum aestivum L.) seedlings under aluminium stress
  1. Tez No: 544506
  2. Yazar: SELDA DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KÖKSAL KÜÇÜKAKYÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada, belirli konsantrasyonlarda bitki büyümesini ve verimliliğini olumsuz olarak etkileyen alüminyumun, buğday (Triticum aestivum L.) fidelerindeki gelişimine olan etkisi araştırılmış ve bitki kaynaklı duman çözeltisinin (DÇ) alüminyum toksisitesi üzerindeki iyileştirici etkisi test edilmiştir. Bu çalışmanın ilk bölümünde besin çözeltisine farklı konsantrasyonlarda alüminyum (AlCl3) uygulaması yapılmıştır, 10 ve 25 µM AlCl3 konsantrasyonları (pH 4.2) buğday bitkisinin kök ve gövdelerinde belirgin bir toksik etki meydana getirmiştir. Çalışmanın ikinci kısmında besin çözeltisine farklı konsantrasyonlarda duman çözeltisi eklenmiştir. Duman çözeltisi konsantrasyonlarında bitkinin kök ve gövdesinde büyümeyi anlamlı olarak arttıran duman çözeltisi konsantrasyonu %0.1 olarak tespit edilmiştir. Üçüncü kısımda ise, 10 ve 25 µM AlCl3 uygulaması yapılan buğday fidelerine, %0.1'lik duman çözeltisi eklenmiştir. Sonuçlar hem fiziksel hem de biyokimyasal olarak analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, 10 ve 25 µM AlCl3 uygulaması yapılan bitkide meydana gelen baskılanmanın %0.1 'lik duman çözeltisi ile azaldığı gözlenmiştir. Buğday bitkisinin köklerine uygulanmış olan AlCl3 sonrası MDA ve prolin seviyesi artmıştır. Aynı zamanda AlCl3 uygulaması sonrasında APX, POD ve SOD enzim aktiviteleride yükselmiştir. Bu artışların Al+DÇ uygulamaları ile önemli ölçüde azaldığı tespit edilmiştir. Sürgünde ise, MDA ve prolin seviyelerinde herhangi bir fark gözlenmemiştir. Sürgünde APX değerlerinde düşme gözlense de POD ve SOD aktivitelerinde bir fark görülmemiştir (P>0.05). Çalışma sonuçlarımız, AlCl3 uygulaması sonrası dumanın iyileştirici etkisinin daha çok kök dokularında olduğu gözlemlenmiştir. Bulgularımız, alüminyumun buğdayın kök gelişimine olan olumsuz etkilerinin düşük konsantrasyonlardaki duman çözeltisi uygulaması ile hafifletilebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of aluminum on the growth of wheat (Triticum aestivum L.) seedlings, which negatively affect plant growth and productivity at certain concentrations, was investigated and the healing effect of the plant-based smoke solution (SS) on aluminum toxicity was tested. In the first part of this study, different concentrations of aluminum (AlCl3) were applied to the nutrient solution. The concentrations of 10 and 25 µM AlCl3 (pH 4.2) produced a significant toxic effect on the root and stem of the wheat plant. In the second part of the study, different concentrations of smoke solution were added to the nutrient solution. In smoke solution concentrations, the concentration of smoke solution that significantly increased the growth in the root and stem of the plant was determined to be 0.1%. In the third part, 0.1% smoke solution was added to the wheat seedlings with 10 and 25 µM AlCl3 application. The results were analyzed both physically and biochemically. According to the results, it was observed that the suppression of the plant with 10 and 25 µM AlCl3 decreased with 0.1% smoke solution. MDA and proline levels increased after AlCl3 application to the roots of wheat plant. At the same time, APX, POD and SOD enzyme activities increased after AlCl3 administration. It has been determined that these increases are significantly reduced by Al+DÇ applications. In the shoots, no difference was observed in MDA and proline levels. Although, there was a decrease in APX values in the shoots, there was no difference in POD and SOD activities (P> 0.05). The results of our study showed that the healing effect of smoke solution, after AlCl3 application was mostly observed in roots. Our findings show that the negative effects of aluminum on the root growth of wheat can be alleviated by the application of low concentration of smoke solution.