Skid resistance performance evaluation of chip seals based on different aggregate type, size and polishing levels
Sathi kaplamalarda kayma direnci performansının farklı agrega tür, boyut ve cilalanma seviyesine bağlı olarak incelenmesi
- Tez No: 545193
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VOLKAN EMRE UZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Transportation
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu tez çalışmasında, farklı tür agregalarla farklı boyutlarda ve cilalanma seviyelerinde laboratuvar ortamında üretilen sathi kaplamaların kayma direnci performansları, farklı standart test metotları kullanılarak incelenmiştir. Bu amaçla, Türkiye'nin farklı bölgelerinden farklı morfolojik kökenlere sahip kireç taşı, bazalt ve dere malzemesi gibi doğal agregalar ve elektrik ark fırın çelik ve ferrokrom cürufu gibi endüstriyel yan ürünlerden oluşan 5 farklı agrega temin edilmiştir. Her bir agrega fiziksel, mekanik ve kimyasal özelikleri bakımından karakterize edilmiştir. Farklı seviyelerde cilalanmış agrega elde etmek için ASTM D 6928 bağlantılı olarak Micro-Deval aparatı iki farklı çevrim koşulunda (10500-31500) kullanılmıştır. 8-10 ve 10-12 mm olmak üzere iki farklı agrega boyutu, sathi kaplamaların üretilmesinde kullanılmıştır. Her cilalanma seviyesinde, agregaların yüzeyleri taramalı elektron mikroskobu ile görüntülenmiştir. Sathi kaplama numunelerinin ortalama doku derinliği ve kayma direnci değerleri akış ölçer, dinamik sürtünme ölçer ve İngiliz pandülü kullanılarak ilgili ASTM standartlarına göre belirlenmiştir. Ortalama profil derinliği ve uluslararası sürtünme indeksi parametreleri (F(s), Sp), test yöntemleri arasında bir ilgileşim analizi yapmak için hesaplanmıştır. Sonuç olarak, cüruflar ile üretilen sathi kaplamaların kayma direnci performansının doğal agregalar ile üretilenlerinkinden, tüm cilalanma seviyelerinde ve agrega boyutunda, daha iyi olduğu gözlenmiştir. Buna göre, sathi kaplamalarda cürufların kullanılması ile sadece kayma direnci yüksek yüzeyler elde edilemeyecek aynı zamanda çevresel ve ekonomik faydalar sağlanabilecektir. Son olarak, test yöntemleri arasında 0.55 ile 0.76 aralığında değişen farklı değere sahip ilgileşimler bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, chip seals manufactured at laboratory conditions which skid resistance performances were evaluated in case of different aggregates features including their origin, chip sizes and different polishing levels with utilizing different standard test methods. For this purpose, five types of aggregates in different morphologic origins including natural aggregate and industrial by-products were used. Originally, limestone, basalt and boulder were supplied as natural aggregates, while electric arc furnace slag and ferrochromium slag samples were as artificial one. Each aggregate property was characterized in terms of physically, mechanically and chemically. To provide polished aggregates at different levels, a standard procedure was identified based on Micro-Deval abrasion test method. Different polishing levels for aggregates were achieved for two different revolutions (10500 and 31500) following American Society for Testing and Materials (ASTM) D 6928. Aggregate particle sizes chosen for manufacturing chip seals were 8-10 mm and 10-12 mm. Aggregate's surface at each polishing level were monitored via scanning electron microscope. The mean-texture depths and skid resistance of each sample were found out according to relevant ASTM standards of outflow meters, dynamic friction tester and British pendulum tester. Mean profile depths and international friction index parameters (F(s), Sp) were calculated to make correlative analyses between each test method. In consequence, in terms of skid resistance performance of chip seals, it was clearly revealed that slags have superior features against natural aggregates at every polishing level and aggregate size. Accordingly, utilizing slags at chip seals may not only provide higher skid resistant surface, but also ensure environmental and economic benefits. Lastly, correlations between the test methods ranging from 0.55 to 0.76 were found.