İnovasyon ve ekonomik büyüme ilişkisi: G7 ülkeleri üzerine ekonometrik bir analiz
The relationship between innovation and economic growth: An econometric analysis on G7 countries
  1. Tez No: 545254
  2. Yazar: TURGAY BOZAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM ÇÜTCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
İnovasyon en basit şekilde yeni veya önemli derecede iyileştirilmiş ürün ve süreçlerin geliştirilmesi olarak tanımlanmaktadır. Bu tez çalışması kapsamında yapılan araştırmada inovasyon performansı özellikle gelişmekte olan ülkeler olmak üzere diğer ülkelere göre daha yüksek olan G7 ülkelerine odaklanılmıştır. Bu kapsamda araştırmanın temel problemi“G7 ülkelerinde inovasyonun ekonomik büyüme üzerindeki etkisi”olarak belirlenmiştir. Araştırma verileri olarak, Dünya Bankası veri tabanından temin edilen G7 ülkelerinin 1981-2016 yılları arası Ar-Ge harcamaları ve patent başvuru sayıları ile ekonomik büyüme verileri kullanılmıştır. Analizlerde hipotez testi için, yeni nesil güncel testlerden LMadj testi, CADF durağanlık testi, Delta testi, Durbin-Hausman eşbütünleşme testi, CCE ile AMG tahmincisi ve son olarak Dumitrescu-Hurlin panel nedensellik testleri kullanılmıştır. Test sonuçlarına göre Ar-Ge harcamalarının milli gelire oranı ile büyüme oranı arasında negatif yönlü bir ilişki bulunmaktadır. Diğer taraftan, büyüme oranından patent başvurularına doğru tek yönlü ilişki görülmektedir. Büyüme oranındaki değişmeler patent başvurularını etkilemektedir. Diğer değişkenler arasında herhangi bir nedensellik ilişkisi tespit edilememiştir.
Özet (Çeviri)
Innovation is defined as the development of new or significantly improved product or processes. The research conducted as part of this thesis focused on G7 countries that have a higher performance than developing countries. In this context, main research question is defined as“the effect of innovation on economic growth in G7 countries”. In order to find an appropriate answer to this question, we used the R&D expenditure and patent data of G7 countries between 1981-2013 that are derived from World Bank Database. In order to test the hypothesis, we used LMadj Test, CADF Test, Delta Test, Durbin-Hausman Cointegration Test, CCE and AMG estimators and finally Dumitrescu-Hurlin Panel Causality Test. According to the test results, there is a negative relationship between R&D expenditure and economic growth. On the other hand, a one-way causality from economic growth to patent number. In other words, differences in growth values effect patent numbers. Any causality relationship between other variables couldn't found.