Alkali ve çeşitli asitlerle modifiye fındık kabuğu atığı esaslı bioepoksi kompozitlerin hazırlanması ve karakterizasyonu
Preparation and characterzation of various acid and alkali modified hazelnut shell wastes based bioepoxy
  1. Tez No: 545300
  2. Yazar: PINAR ULUSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLNARE AHMETLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada, biyo esaslı epoksi kompozit materyallerin elde edilmesi için farklı kimyasallarla modifiye edilmiş fındık kabuğu (FK) takviye malzemesi olarak kullanılmıştır. Matris olarak bisfenol-A tipi epoksi reçine tercih edilmiştir. FK, üç farklı kimyasal (NaOH), akrilik asit (AkA) ve bir yağ asidi olan lineloik asit (LA) kullanılarak modifiye edilmiştir. Kompozitler, FK ile kalıplama tekniği kullanılarak çeşitli dolgu oranları (%10-20-30-40-50) kullanılarak hazırlanmıştır. Kompozitlerin morfolojisi, X-Işını Kırınımı (XRD) ve Taramalı Elektron Mikroskopisi (SEM) ile karakterize edilmiştir. Kompozitlerin mekanik, termal ve su tutma özelliklerine farklı kimyasallarla modifiye edilmiş FK oranının etkisi araştırılmıştır. Kütlece % 30 LA ile modifiye FK, AkA ile modifiye FK ve alkali ile işlenmiş FK kompozitleri için daha yüksek çekme dayanımları gözlemlenip sırasıyla, 132 MPa, 106 MPa ve 104 MPa olarak bulunmuştur. LA ile modifiye FK içeren kompozitler, mekanik ve su tutma özellikleri açısından diğer kompozitlere göre daha iyi sonuçlar sergilemiştir. Kompozitlerinin su tutma değerleri % 1.02-4.6 aralığında değişmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the hazelnut shell (HSh) modified with different chemicals was used as reinforcing material to obtain bio-based epoxy composite materials. Bisphenol-A type epoxy resin was preferred as matrix. The HSh was modified using three different chemicals (NaOH), acrylic acid (AcA) and a fatty acid-lineloic acid (LA). The composites were prepared by using various filling rates (10-20-30-40-50%) using molding technique. The morphology of composites is characterized by X-Ray Diffraction (XRD) and Scanning Electron Microscopy (SEM). The effect of the modified HSh ratio with different chemicals on the mechanical, thermal and water retention properties of composites was investigated. Higher tensile strengths were observed for the modified LA modifed, AcA modified and alkaline treated HSh composites with 30% fillers and were found to be 132 MPa, 106 MPa and 104 MPa, respectively. Composites with LA modified HSh showed better results in terms of mechanical and water sorption properties compared to other composites. Water retention values of composites varied between 1.02-4.6%.