Hipofiz adenom eksizyonu cerrahisi geçirecek hastalarda postoperatif bilişsel bozukluk
Postoperative cognitive disfunction in patients undergoing pituitary adenoma excision surgery
  1. Tez No: 545972
  2. Yazar: CENNET TOR KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK İÇLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Cerrahi ve anestezi sonrası pek çok hasta özellikle hafızanın etkilendiği bilişsel bozukluklarla karşı karşıya kalmaktadır. Bu amaçla çalışmamızda; postoperatif nörolojik sorunların önemli olduğu hipofiz adenomu eksizyonu cerrahisi geçirecek hastalara nöropsikolojik testler uygulanarak; POBB insidansını, demografik özelliklerin POBB üzerindeki etkilerini araştımayı amaçladık. Materyal ve Metod: Çalışmaya; etik onay, hasta veya hasta yakınlarının yazılı onamı sonrası elektif hipofiz adenomektomi cerrahisi planlanan, ASA II-III grubunda, nörolojik ve psikiyatrik hastalığı olmayan 92 olgu dahil edildi. Hastalara preoperatif SMMT uygulandı. Eğitimsiz hastalara da; SMMT-E uygulandı. Anestezi indüksiyonu; intravenöz tiyopental, remifentanil ve rokuronyum ile yapıldı. İdame; TİVA ile sağlandı. Ekstübasyondan sonra 15. dakikada MADS hesaplanarak kaydedildi. Postoperatif 1., 4., 24. saat ve 1. ay SMMT uygulandı. Çalışma sonrası elde edilen veriler; normal dağılıma uygunluk testi Kolmogorov-Smirnov Testi ile değerlendirildi. Nümerik değişkenler Ortalama ± standart sapma ve medyan ve kategorik değişkenler frekans olarak verildi. Gruplar arasındaki farklılık normal dağılıma sahip olmayan nümerik değişkenler için Mann Whitney U Testi, Kruskal Wallis Tek Yönlü varyans analizi testleri uygulandı.
Özet (Çeviri)
Objectives: After surgery and anesthesia, many patients are confronted with cognitive deficits, especially memory is affected. For this purpose; neuropsychological tests were applied to patients undergoing pituitary adenoma excision surgery, where postoperative neurological problems are important; we aimed to investigate the incidence of POCD and the effects of demographic characteristics on POCD. Methods: To work; in the ASA II-III group, 92 patients without neurological and psychiatric disorders were included in the planned pituitary adenomectomy surgery after written consent of the patients or their relatives were consent. Preoperative MMSE was applied to the patients. For uneducated patients; MMSE-U was applied. General anesthesia was inducted with; intravenous thiopental, remifentanil and rocuronium. And maintained with TIVA. At the 15th minute after extubation, MADS was calculated and recorded. Postoperative 1st, 4th, 24th and 1st month MMSE was performed. The data obtained after the study; normal distribution was evaluated by Kolmogorov-Smirnov Test. Numerical variables mean ± standard deviation and median and categorical variables were given as frequency. Mann Whitney U test, Kruskal Wallis One-Way variance analysis tests were used for the numerical variables that did not have normal distribution.