Su ve solvent esaslı rugan film özelliklerinin incelenmesi
Investigation of water and solvent based patent film characteristics
- Tez No: 545983
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN ZENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deri Mühendisliği, Leather Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Deri sanayinde uyulması zorunlu çevresel yasal düzenlemeler nedeniyle; üretim basamaklarında çevre dostu kimyasallar kullanılmaya başlanırken, ürün kalitesinde de azalmanın olmaması beklenmektedir. Çalışmada, özellikle ayakkabılık yüzlük derilerin finisajında kullanılan rugan filminde çözgen olarak kullanılan organik solventlerin yerine su çözgen olarak kullanılmıştır. Roller coat makinesinde; 1,367 cm2/saniye, 1,944 cm2/saniye ve 2,522 cm2/saniye lik akışkanlığa sahip rugan filmler, belirlenen bir standart reçeteye göre derilere uygulanmıştır. Ardından derilere kullanım koşullarına göre yapay yaşlandırma işlemi uygulanmıştır. Yaşlandırma öncesi ve yaşlandırma sonrası derilere; kopma dayanımı ve uzama testi, yırtılma testi, su damlası testi, lastometre testi, ısıya dayanım testi, hava geçirgenliği testi, fleksometre testi, ileri geri sürtme testi uygulanmıştır. Testler sonucunda su esaslı rugan finisajında en iyi sonuçların; 194.46 cSt akışkanlığa sahip filmlerin kullanıldığı derilerden elde edildiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
It is expected that the quality of products must not be affected while environmentally friendly chemicals are being used for the leather industry due to mandatory environmental legislation. In the present study, water based patent finishing was used instead of solvent based patent finishing which is widely applied for upper leather. Patent finishing films with 1,367 cm2/second, 1,944 cm2/second, and 2,522 cm2/second viscosities were applied to the leather surfaces by roller coating machine with a standard finishing recipe, then leather samples were tested-analyzed in according to the related standards. Subsequent to the accelerated aging process, samples were tested for the tensile strength, elongation at break, flexibility, air permeability, rub fastness, heat resistance and water spotting tests of finishing films were also performed. Test results reveal that the patent film with 194.46cSt viscosity provided comparatively better results.