Orman transport tekniklerinin çevresel etki yönünden irdelenmesi (Bigadiç Orman İşletme Müdürlüğü örneği)
Analysing of forest transport techniques in terms of environmental effect (A case study of Bigadic Forest Enterprise)
- Tez No: 546099
- Danışmanlar: PROF. DR. TOLGA ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Orman İnşaatı ve Transportu Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Ülkemizde nüfusun artışına paralel olarak odun tüketimi de artmaktadır. Özellikle son yıllarda odun hammaddesi talebine bağlı olarak başta orman yollarının teknik özelliklerinin arttırılması, mekanizasyona öncelik verilmesi gibi çalışmalarda hız kazanmıştır. Odun hammaddesinin üretiminde çevresel faktörler, zaman, iş güvenliği, odun hammaddesinin kalite kaybı ve ekonomiklik göz önünde bulundurulmaktadır. Bu çalışmada Bigadiç Orman İşletme Müdürlüğü alanları içerisinde gerçekleştirilen odun üretim çalışmaları incelenmiştir. Öncelikle odun üretim çalışmalarında kullanılan traktörlerin verimliliğini bulmak için zaman etüdleri yapılmıştır. Aynı zamanda, üretim çalışmaları esnasında taşınan ürüne, meşcerede kalan ağaçlara ve orman toprağında meydana gelen zararlar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Parallel to the increase in the population in our country, the consumption of wood is increasing. Especially in recent years, depending on the demand for wood raw materials, increasing the technical characteristics of forest roads and giving priority to mechanization have been speeded up. Especially in recent years depending on the demand for wood raw materials,studies like increasing the technical characteristics of forest roads and giving priority to mechanization have gained momentum. Environmental factors, time, occupational safety, quality loss of wood raw material and economics are taken into consideration in the production of wood raw material. In this study, wood production studies in the areas of Bigadiç Forest Management Directorate were examined. First of all, time studies were conducted to find the efficiency of tractors used in wood production studies. At the same time,the environmental impact of the product carried during the production works, the trees remaining in the stand and the forest soil were examined.