Turkish speech recognition based on deep neural networks
Derin sinir ağlarına dayalı Türkçe ses tanıma
- Tez No: 546239
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN BÜYÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu tezde derin sinir ağları (DSA) kullanılarak Türkçe konuşma tanıma sistemi geliştirilmiş ve bu sistemle elde edilen sonuçlar geleneksel Gauss karışım model-saklı Markov modeli (GKM-SMM) yöntemi ile aynı ses ve geniş dağarcıklı metin veri tabanı kullanılarak karşılaştırılmıştır. Günümüzde, dünyanın birçok bölgesinde ve özellikle Türkiye'de kullanılan çoğun konuşma tanıma sistemlerinde, konuşmadaki zamansal değişimleri ile ilgilenmek için saklı Markov modelleri tercih edilmektedir. Akustik verinin gösterimi olan öznitelik katsayılarına her bir SMM durumunun hizalama olasılıklarını tahmin etmek için Gauss karışım modeli kullanılmaktadır. Hizalama olasılıklarını tahmin etmek için kullanılabilecek bir diğer yöntem de ileribeslemeli derin sinir ağlarıdır. Bu DSA birkaç pencereden oluşan öznitelik katsayılarını girdi olarak alıp, SMM durum sonsal olasılıklarını çıktı olarak vermektedir. Özellikle İngilizce, Almanca gibi dillerde DSA'ların geleneksel GKMSMM yöntemine göre daha başarılı sonuçlar verdiği gösterilmiştir. Türkçe'nin eklemeli bir dil olması ve Türkçe için hazırlanmış geniş ses veri tabanlarının bulunmaması için DSA ile yüksek performanslı konuşma tanıma sistemlerinin gerçekleştirilmesini güçleştirmektedir. Bu çalışmada, İngilizce gibi geniş veri tabanlarının bulunduğu dillerdeki kadar olmasa da Türkçe bir ses tanıma sisteminin performansının DSA ile arttırılabileceği gösterilmiştir. Çalışmamızda, Türkçe için farklı DSA mimarileri ve eğitim yöntemleri ile sonuçlar sunulmuştur. Testler mobil akıllı telefonlardan alınmış kayıtlardan oluşan Türkçe bir veri tabanında gerçekleştirilmiştir. Deneylerde, önerilen Derin sinir ağ modeli- saklı Markov modeli (DSA-SMM) sisteminin kelime hata oranını geleneksel Gauss karışım model-saklı Markov modeli (GKM-SMM) yöntemine göre yaklaşık %2.5 oranında azalttığını gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis we develop a Turkish speech recognition (SR) system using deep neural networks and compare it with the previous state-of-the-art traditional Gaussian mixture model-hidden Markov model (GMM-HMM) method using the same Turkish speech dataset. Nowadays most SR systems deployed worldwide and particularly in Turkey use Hidden Markov Models to deal with the speech temporal variations. Gaussian mixture models are used to estimate the amount at which each state of each HMM fits a short frame of coefficients which is the representation of an acoustic input. A deep neural network consisting of feed-forward neural network is another way to estimate the fit; this neural network takes as input several frames of coefficients and gives as output posterior probabilities over HMM states. It has been shown that the use of deep neural networks can outperform the traditional GMM-HMM in other languages such as English and German. The fact that Turkish language is an agglutinative language and the lack of a huge amount of speech data complicate the design of a performant SR system. By making use of deep neural networks we will obviously improve the performance but still we will not achieve better result than English language due to the difference in the availability of speech data. We present various architectural and training techniques for the Turkish DNN-based models. The models are tested using a Turkish database collected from mobile devices. In the experiments, we observe that the Turkish DNN-HMM system have decreased the word error rate approximately 2.5% when compared to the GMM-HMM traditional system.