Türk-İslam medeniyetinde psikolojik sağaltım yöntemleri ve musiki ile sağaltımın günümüz müzik terapi uygulamaları ile karşılaştırılması
The psychological treatment methods in the Turkish-Islamic civilization and comparison of previous period musical therapy with today's music therapy practices
- Tez No: 546246
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERA ÇETİNGÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Psikoloji, Music, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
19. yy'ın son çeyreğine kadar felsefenin içinde yer alan, 1879 yılından itibaren ise; ayrı bir bilim dalı olarak incelenmeye başlanan psikoloji, uzun bir geçmişe sahiptir. Psikoloji bilimi, 19. yy. öncesinde İslam Felsefesinde ''İlm'ün Nefs'' başlığı altında incelenmiştir. Türk psikoloji alanının, kendi kültürel mirasına yabancı oluşu ve Türk-İslam hekimlerinin eserlerinin yeterince tanınmıyor, düşüncelerinin yeterince bilinmiyor oluşundan yola çıkarak bu çalışmayı yapmaya karar verdik. Türk-İslam döneminde kullanılmakta olan başlıca psikolojik sağaltım yöntemleri; mizaca göre tıbbi sağaltım, şok ve telkin ile sağaltım, meşguliyet ile sağaltım, güzel koku ile sağaltım, su sesi ve musiki ile sağaltım gibi yöntemlerdir. Psikolojik hastalıkların sağaltımında kullanılan bu yöntemlerden en göze çarpanı, musiki ile sağaltımdır. Araştırmamızda, Türk-İslam dönemi musiki ile sağaltım çalışmaları, günümüz müzik terapi uygulamaları ile karşılaştırılmış ve bazı yönlerden benzerlik taşıdığı görülmüştür. Bu tezde Türk-İslam dönemi ''İlm'ün Nefs'' (Psikoloji) çalışmalarını psikoloji literatürüne tanıtmak amaçlanmıştır. Tezimiz iki ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde Türk-İslam dönemi psikolojik sağaltım yöntemleri ayrıntılı olarak incelenmiş olup, ikinci bölümde geçmiş dönem müzik terapi yöntemleri incelenerek günümüz müzik terapi uygulamaları ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Psychology has a long history; this field started to be studied as a separate discipline from 1879 while taking part in philosophy in the last quarter of the 19th century. Psychology was examined in Islamic philosophy in the 19 th century under the title of ''İlm'ün Nefs'' in İslamic Philosophy. We decided to make this study based on the fact that the Turkish psychology area is not familiar with its cultural heritage and the studies of Turkish-Islamic physicians and their thoughts are not known enough. The main psychological treatment methods used in the Turkish-Islamic period; medical treatment, treatment with shock and suggestion, treatment with occupation, treatment with fragrance, treatment with water sound and music. The most important of these methods used in the treatment of psychological diseases is the treatment with music. In our study, Turkish-Islamic music was compared with the music therapy practices of today and has been found to be similar in some aspects. In this thesis, it is aimed to introduce the studies of Turkish-Islamic era "İlm'ün Nefs'' (Psychology) to the psychology literature of today. Our thesis consists of two main parts. In the first part, the Turkish-Islamic era psychological treatment methods are examined in detail and, in the second part, the previous period music therapy methods were examined and compared with the today's music therapy practices.