Sosyal medya kullanımının psikopatolojik ve psikososyal değişkenler açısından değerlendirilmesi: Marmara Bölgesi
The evaluation of social media usage in terms of psychopathological and psychological variables: Marmara Region
  1. Tez No: 546249
  2. Yazar: AYŞE NAZ HAZAL SEZEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ÜNÜBOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışma, Marmara Bölgesi'nde ikamet eden bireylerin sosyal medya sorunlu kullanımı/bağımlılığı ile ilişkili psikolojik faktörleri incelemeyi amaçlamıştır. Çalışmada 7893 katılımcının verileri incelenmiş olup, sosyal medya sorunlu kullanımı/bağımlılığı düzeyleri ile psikolojik belirtiler, kişisel iyi oluş, aleksitimi, pozitif ve negatif duygular ve bağlanma değişkenlerinin sosyal medya bağımlılığı düzeylerine göre farklılıkları değerlendirilmiştir. Çalışma için katılımcılara“Demografik Bilgi Formu”,“Kısa Semptom Envanteri (KSE)”,“Toronto Aleksitimi Ölçeği (TAÖ-20)”,“Pozitif ve Negatif Duygular Ölçeği”,“Kişisel İyi Oluş İndeksi”ve“Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri (YİYE-II)”uygulanmıştır. Bu araştırma, Türkiye Bağımlılık ve Ruh Sağlığı Profili Çalışması kapsamında Marmara Bölgesi'nde ikamet eden bireylerin sosyal medya sorunlu kullanımı/bağımlılığı ve ilişkili olduğu öngörülen psikolojik faktörler arasındaki ilişkiyi incelemiştir. Ülke çapında yapılan çalışmada, günümüzde artarak devam eden teknoloji ve sosyal medya kullanımının yaygınlığı ve problemli kullanım düzeyleri ile ilgili olan psikopatolojik ve psikososyal unsurların ele alınmasıyla birlikte önemli katkılar sunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationship between problematic social media use and psychological factors among individuals living in Marmara region. 7893 participants filled out surveys including“Demographic Information Form”,“Behavioral Impact Load Form”,“Brief Symptom Inventory (BSI)”, Toronto Alexithymia Scale (TAS-20)“, Positive Negative Emotions Scale”,“Personal Wellbeing Index”, and“Experiences in Close Relationships Scale”for revealing the relationship among problematic social media use, psychological symptoms, alexithymia, emotional and personal wellbeing, and attachment styles. The results may contribute prospective details regarding social media use and associated factors. Because of the increasing trend in social media use and technology, it is important to understand the degree of maladjustment under abnormal and dysfunctional social media use for further studies.