Yer yüzey sıcaklık haritalarının yerel ve ülke ölçeğinde zamansal ve mekansal olarak uzaktan algılama ile tespiti
Determination of land surface temperature maps on local and country scale as temporally and spatial with remote sensing
- Tez No: 546429
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU ERENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Jeodezi ve Fotogrametri, Mühendislik Bilimleri, Geography, Geodesy and Photogrammetry, Engineering Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Jeoinformasyon Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Yer yüzey sıcaklığı, (YYS) dünya yüzeyi sıcaklığıdır. Yapılan bu tez çalışması kapsamında 2000, 2005, 2010 ve 2017 yılları için iki farklı ölçekte YYS haritaları üretilmiş ve zamansal olarak değişimler incelenmiştir. MODİS uydu görüntüleri kullanılarak ülke ölçeğinde yapılan çalışmada 2000-2005-2010-2017 yılları için mevsimsel YYS'ler hesaplanmış ve zamansal değişimler incelenmiştir. Doğruluk değerlendirmesi için 2017-2010-2005-2000 yılları için elde edilen YYS değerleri ile aynı tarihlere ait yer gözlem istasyonlarının korelasyon oranlarına bakılmış ve sonuçlar sırası ile 0,924- 0,881- 0,914- 0,884 olarak yüksek pozitif korelasyon vermiştir. Yerel ölçekte yapılan çalışma kapsamında ise Kocaeli il sınırları dikkate alınarak Landsat-5/8 uydu görüntüleri ile YYS haritaları oluşturulmuş ve toprak, su, şehir, bitki gibi farklı arazi kullanım alanlarına ait sıcaklık değerleri karşılaştırılmıştır. Çalışmada en yüksek YYS sanayi alanlarına karşılık gelen mekânlarda ölçülürken, en düşük yüzey sıcaklıkları su alanlarında ölçülmüştür. MODİS uydusu MOD11A2 ürünü kullanılarak Kocaeli ilinin mevsimsel ve yıllık ortalama YYS 'si zamansal olarak karşılaştırılmıştır. Sonuçlar irdelendiğinde yerel ve ülke ölçeğinde 2010 yılına ait YYS 'lerin diğer çalışma yıllarına göre daha yüksek olduğu, mevsimsel olarak bakıldığında ise 2010 yılı kış mevsimi sıcaklıklarında bir artış olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Land Surface Temperature (LST) is named; earth temperature. Within the scope of this study, two different scale LST maps are produced for the years of 2000, 2005, 2010, 2017 and the temperature changes are examined in temporally sense. In this country scale study which is prepared using the images from MODIS satellite, seasonal LST are calculated for the years of 2000, 2005, 2010, 2017 and the temporal changes are examined. To evaluate the accuracy; the obtained LST values for the years of 2017, 2010, 2005, 2000 are calculated with the correlation ratio of the ground observation station for the same dates and the results have given positive correlations in order of; 0.924- 0.881- 0.914- 0.884. In the study that is completed with the local scale; LST maps are produced with the Landsat- 5/8 satellite images considering Kocaeli city borders, and the temperature values have been compared that belong to different types of terrain usage areas such as; land, water, city, plant. During the study, while the highest LST are being measured on the areas that correspond with the industrial places, the lowest LST are measured on water areas. The seasonal and annual average LST of Kocaeli city have been compared timely, using MOD11A2 product of MODIS satellite. When the results are examined; it is clear that the LST of the year 2010 are higher than the other years in the study and if it is considered seasonally, an increasing is also observed on the temperatures of the winter season.