Uyuşturucu madde kaynaklı suçlardan hüküm almış erkek bireylerin sosyodemografik özellikleri ve savunma mekanizmalarının incelenmesi
The analyse of the socio-demographic characteristics and defense mechanisms of male prisoners' that committen drug crimes
  1. Tez No: 546440
  2. Yazar: SİNEM ÇİBAŞ KARLIKLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. MELTEM NARTER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sosyal Hizmetler, Sosyoloji, Psychology, Social Services, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Adli Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu araştırma, uyuşturucu madde kullanıcıları ile satıcılarının sosyodemografik özellikleri ve kullanmış oldukları savunma mekanizmalarının incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini 1 Ekim-07 Aralık 2018 tarihler arasında Ümraniye T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nda bulunan toplam 178 erkek hükümlü oluşturmaktadır. TCK 191. madde suçundan hüküm alan katılımcılar uyuşturucu kullanıcılarını, TCK 188. madde suçundan hüküm alan katılımcılar uyuşturucu satıcılarını temsil etmektedir. Araştırmada yer alan katılımcılardan veri elde etmek amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilmiş Sosyodemografik Bilgi Formu ve Savunma Biçimleri Ölçeği (SBT-40) kullanılmıştır. İstatistiksel analizler IBM SPSS versiyon 17.0 paket programı aracılığıyla Spearmen korelasyon testi, t testi, Mann Whitnet U Testi ve Kruskal Wallis H Testi ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to investigate the socio-demographic characteristics and the defense mechanisms of drug users and sellers. 178 male prisoners who have been in Ümraniye T Type Closed Penal Institution at 1 October- 7 December 2018 were involved in this study. The prisoners who are sentenced from TCK 191 represents drug users; the inmates who are sentenced from TCK 188 represents drug sellers. Socio-Demographic Information Form developed by the researcher and Defense Style Questionnare were used in the study. Statistical analysis were done with Spearmen Corelation Test, T Testi Mann Whitnet U Test and Kruskal Wallis H Test by which IBM SPSS version 17.0 package programme.