The analysis of micro art in Turkey within the perspective of visual communication design
Görsel iletişim tasarımı perspektifinden Türkiye'de mikro art sanatının incelenmesi
- Tez No: 546596
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEDA ÜÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, İletişim Bilimleri, Fine Arts, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu çalışmada, Mikro Art sanatının Türkiye'de varoluşu ve gelişimi, Mikro Art sanatçısı Hasan Kale çalışmaları örneklemi ile görsel iletişim tasarım bağlamında anlam aktarımı ve görsel göstergeler açısından incelenmiştir. Çalışmada ele alınan çizim ve tasarımlar; tasarım ve çizimlerin okunurluğu, algılanırlığı, biçimsel anlatımı ve anlam aktarımını oluşturan dört kriter temelinde ele alınmıştır. Ayrıca çalışmaların çözümlenmesi aşamasında temel tasarım ilkeleri, Gestalt kuramı ve Roland Barthes'in göstergeleri anlamlandırma odaklı çözümleme yöntemi esas alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the existence and development of Mikro Art in Turkey, is examined in the contex of visual communication design perspective within the example of Mikro Art artist Hasan Kale's works of arts. The drawings and designs discussed in the thesis are handled on the basis of four criteria; The readability, the perceptibility, the formal expression of the designs and drawings and their transfer to meaning. Additionally, the analysis of the thesis is mainly based on the basic design principles, Gestalt theory and Roland Barthes's semiotic analysis methods.