Güneysu (Rize) ilçesinin etnobotanik özellikleri
Ethnobotany fatures of Guneysu (Rize) town
  1. Tez No: 546718
  2. Yazar: MUSTAFA KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR EMİNAĞAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Dünya'da artan ihtiyaçlar doğrultusunda insanların doğaya ve doğal ürünlere olan talebi her geçen gün artmaktadır. Ülkemizin her bölgesinde farklı iklim koşullarının hüküm sürmesi, beraberinde farklı etnobotanik özelliğe sahip bitkileri içeren zengin floraları oluşturmaktadır. Doğu Karadeniz bölgesi sınırları içerisinde yer alan Rize yöresi de bunlardan bir tanesidir. Bu çalışma 2017-2018 yılları arasında, Güneysu (Rize) sınırları içerisinde yetişen bazı taksonların etnobotanik özelliklerini tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Yapılan çalışmada, yöre insanlarıyla bire bir görüşmeler yapılmış, yöre insanlarına anketler uygulanmış, yörede bulunan bilirkişilerden faydalanılmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda Güneysu (Rize) sınırları içerisinde 62 familyaya ait 112 taksonun etnobotanik özelliğe sahip olduğu tespit edilmiştir. Tür sayısı bakımından en zengin familyalar: Rosaceae 11 takson (%6,79 ), Lamiaceae ve Asteraceae 6 takson (%3,70), Apiaceae, Ericaceae ve Solanaceae 5 takson (%3,09)'dur. Tespit edilen taksonların fitocoğrafik bölgelere göre dağılımı ise şöyledir: 36'sı (% 32) Avrupa Sibirya elementi, 10'u (% 9) Akdeniz elementi, coğrafi bölgesi bilinmeyenler ve birden fazla bölgeyi tercih edenler ise 66 (% 59)'dır.
Özet (Çeviri)
Along with the increasing needs and demands throughout the world, human needs for nature and natural products are also ever increasing. Turkey has different and specific climate conditions in every region, therefore has highly rich flora of ethnobotanical plants. Eastern Blacksea Region, especially the Province of Rize, is among those regions with highly rich flora. This study was carried out between the years of 2017 and 2018 to determine the ethnobotanical properties of some of the taxa grown in Güneysu (Rize). The study conducted includes one to one interviews and surveys with the local people. As a result of the study, it was found that 112 taxa from 62 families have ethnobotanical characteristics within the borders of Güneysu (Rize). The richest families with regard to number of species are as follows: Rosaceae, 11 taxa (6.79%); Lamiaceae and Asteraceae, 6 taxa (3.70%); Apiaceae Ericaceae and Solanaceae, 5 taxa (3.09%). The distribution of the detected taxa across phytogeographical regions is as follows: Europe Siberia element, 36 (32%); Mediterranean element, 10 (9%); and those of which geographical region are unknown and prefer more than one geographical regions, 66 (59%).