Balıkesir'de acemi asker ve sivil popülasyonlarda anti-HBs prevalansı ve Kızılay'ın Gamma Globulin'i ile ticari immunglobulinlerin Anti-HBs bulunma düzeyi yönünden analizi
Anti-HBs prevelance in recruit soldiers and civilian people of Balıkesir and analyses of Gammaglobulin produced by Kızılay and commercially available immunoglobulins for the levels of Anti-HBs
  1. Tez No: 54748
  2. Yazar: VEYSEL GÖKÇE
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ŞİR AHMET FAZLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
BALIKESİR'DE ACEMİ ASKER VE SİVİL POPÜLASYONLARDA ANTİ- HBs PREVALANSI VE KIZILAY'IN GAMMA GLOBULİN'İ İLE TİCARİ İMMUNGLOBULİNLERİN ANTÎ-HBs BULUNMA DÜZEYİ YÖNÜNDEN ANALİZİ ÖZET Toplam 905 kan örneğinde ELA yöntemiyle anti-HBs çalışıldı. 365 sivil kan bağışçısından 86 (%23.6)'sında, 540 acemi asker kan bağışçısından 143 (%26.4)'ünde pozitif bulundu. Doğu ve Güneydoğu Anadolu'dan gelen 239 acemi askerden 70 (%29.2)'inde, diğer bölgelerden gelen 301 acemiden 73 (%24.2)'ünde anti-HBs pozitif bulundu. Ankara Kızılay Plazma Fraksinasyon Laboratuvarında anti-HBs taraması yapılmaksızın immun serum globulin (ISG) üretilmektedir. Çalışmamız esnasında (1993 ve 1995 yıllarında) iki kez Gamma Globulin üretimi yapıldı. Bu iki ayrı plazma havuzlarından üretilen ve tüketime sunulan Gamma Globulin'lerde 70.0 ve 85.6 mlU/ml anti-HBs bulundu. Batı ülkelerinden ithal edilen ISG'lerde anti-HBs düzeyi en az 7.2 ve en çok 84.5 mlU/ml idi. İM immunglobulin (Ig) uygulandığında, Ig'nin 1/3 'ünün kana geçtiği ve serumda 10 mlU/ml anti-HBs bulunan kişiler hepatit B'ye karşı bağışık kabul edildiğine göre, bu düzeylerde anti-HBs içeren Kızılay' m Gamma Globulin'leri hepatit B'ye karşı koruyucu amaçla kullanılabilir olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
ANTİ-HBs PREVELANCE IN RECRUIT SOLDIERS AND CIVILIAN PEOPLE OF BALIKESİR AND ANALYSES OF GAMMAGLOBULIN PRODUCED BY KIZILAY AND COMMERCIALLY AVAILABLE IMMUNOGLOBULINS FOR THE LEVELS OF ANTİ-HBs SUMMARY In total 905 blood samples, anti-HBs studying was tested by the method of EIA of total 365 civilian donors 86 (23.6%), and 540 recruit soldiers 143 (26.4%), the test results were positive for anti-HBs. In 70 of 239 recruit soldiers (29.2%) who come from Eastern and Southeastern Anatolia, 73 of 301 recruits (%24.2) who come from the other territories the anti-HBs test results were positive. The Immun Serum Globulin (ISG) material is being produced without performing anti-HBs scanning tests at the Ankara Kızılay Plasma Fractination Laboratory. In 1993 and 1995 during our study, the Gamma Globulin material was produced two times. In those Gamma Globulin materials which were produced from the two separate genetical plasm pools and presented to normal consumption, 70.0 and 85.6 mlU/ml anti-HBs were found. In the Gamma Globulin materials (ISG) that were imported from the Western countries, the level of anti-HBs was at least 7.2 and maximum 84.5 mlU/ml. Since when immunglobulin (Ig) is admistered EM, 1/3 of Ig is passed through the circulation and subjects who have 10 mlU/ml anti-HBs in their sera are considered immunized, Gamma Globulin of Kızılay which contains anti-HBs of these levels can be used for protection againsts hepatitis B virus infection.