Radio frequency power amplifiers for radar and protable communication systems
Radar ve portatif haberleşme sistemleri için radyo frekansı güç amplifikatörü
- Tez No: 547671
- Danışmanlar: PROF. DR. NECMİ SERKAN TEZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Radyo Frekansı güç kuvvetlendiricisi iletişim sistemleri, radar uygulamaları, elektronik ekipman üretimi ve bazı tıbbi ekipman dahil uygulamalarda yaygın olarak uygulanılan belirleyici bir elemandır. Ayrıca, kablosuz Wi-Fi telekomünikasyon sistemlerinde çekirdek eleman olarak kullanılır. Bu çalışmada, yüksek güçte çalışan radyo frekansı güç kuvvetlendiricilerinin karakteristikleri incelenmiştir. Bu tür kuvvetlendiriciler radar sisteminin verici katlarında işaret üretimi gibi uygulamalarda kullanılmaktadır. Mikrodalga uygulamalarında birçok kuvvetlendirici çeşitleri mevcuttur. Kuvvetlendiriciler çalışma noktasına veya uyarılma sınıfına bağlı göre sınıflandırılır ve her biri için belirli bir teknik uygulanır. Mikrodalga radar uygulamalarında çıkışta maksimum gücü almak için yük empedansının optimum değere ayarlanır. Çıkış gücü ve verimliliğinin düşmesini önlemek için harmonik empedanslar tamamlanır. Radyo frekansı güç kuvvetlendiricileri DC gücü radyo frekansında çıkış gücüne çeviren sistemlerdir. Güç kuvvetlendiricisinin performansını kazanç, maksimum çıkış gücü, doğrusallık, bant genişliği, verimlilik ve güç verimliliği gibi gereken tasarım değişimlerini uygun bir şekilde değerlendirmekle yapılır. Bununla birlikte alıcı bir sistemi oluşturan elektronik sistemlerin her birinde gürültü mevcuttur. Bu gürültü düşük güçlerde alınan işareti bozmakta veya yok etmektedir. Bu sebeple mikrodalga alıcı sistemlerinde kullanılan bir kuvvetlendiricinin performansı gürültü sayısı metriği de kullanılarak değerlendirilir.
Özet (Çeviri)
Radio Frequency power amplifier is the decisive combination and is widely applied in employment covering portable broadcasting and receiver equipment and radar technique, Electronic equipment industrialization and Some medical equipment, And use it as core factor in combination with an aerial wire in transmission employment form Wi-Fi telecommunication. In this research, we are talking about a world of uncharacteristically high excitement of the RFPA because it needs to convey the greatest power output, The output might be displayed as a limitless power arrangement comprising of nonlinear terms. In a huge signal control amplifier, amplifiers are largely utilized on the transmitter side in RADARs. There are numerous kinds of amplifiers in the microwave signals. Also, the amplifiers are arranged Depending on the working point or the class of activity, there is a typical technique is pursued. To provide the most output power at load to attach the optimum load and supply ohmic resistance mistreatment load-pull simulation in any style of the management of the control amplifier for microwave radar applications, output power and power enclosed effectiveness is the elemental, thence the degradation of efficiency is deactivated by properly completing the harmonic impedances, And we are not forgetting the terrible and rapid development in Mobile communications phone there is a quickly developing industry. RF energy electronic equipment quality is a lively circuit accustomed transformation DC input energy into RF output energy. to debate PA fulfillment and correctly create the desired style trade-offs coverage linearity, gain, efficiency, maximum output power, bandwidth, and power added efficiency. the performance of an amplifier requires more metrics Other important specifications the Noise exists in all electronic systems. a harmony of noise whereby suitable shape measurement, type, and account for its effects in classification is an essential apprehension in RF and microwave in RX that must reproducer information from highly little allusion Noise additional by circuit components will conceal or obscure low-level allusion, adding weakness to the allusion received. evaluate the noise augmentation of circuit fundamentals, in the mode of noise factor or noise figure, is a significant task for (RF) and electromagnetic waves technique engineers.