Evre 3A-3B küçük hücre dışı akciğer kanseri tedavisinde split-course radyoterapi ile eşzamanlı ve ardışık kemoradyoterapi modalitelerinin tedavi cevabı ve akut morbidite yönünden değerlendirilmesi
  1. Tez No: 54799
  2. Yazar: RAMAZAN ATALAY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YÜCEL PAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Oncology, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET Evre niA-B Küçük Hücre Dışı Akciğer Kanserli (KHDAK) hastalarda radyoterapi standart tedavidir, fakat sağkahm oranlan düşüktür. Kemoterapi ile kombine radyoterapinin daha iyi sonuç vereceği düşünülmektedir. Bundan dolayı biz, ardışık kemoradyoterapi, eşzamanlı kemoradyoterapi ve tek başına split-course radyoterapi gruplarını; lokal kontrol oranlan ve akut morbidite açısından karşılaştıran bir randomize çalışma yaptık. Çalışmaya KHDAK tanılı Evre III A-B, plevral effüzyonu olmayan, performans durumu ECOG 0,1 ve 2 olan, kilo kaybı %10'un altında olan, karaciğer, böbrek, kemik iliği fonksiyonlan yeterli olan, 75 yaşın altındaki hastalar alınmıştır. Çalışma üç grupta dizayn edildi. Birinci grupta 16 hastaya 56.5 Gy total dozda Split-Course Radyoterapi (SCRT) uygulandı. İkinci grupta 14 hastaya SCRT ile eşzamanlı olarak cisplatin (6 mg/m2/gün) uygulandı. Üçüncü grupta neoadjuvan iki kür cisplatin (40 mg/m2,l.,3.,5.günler), vepesid (200 mg/m2,l.,3.,5.günler), ifosfamid (2000 mg/m2,l.,3.,5.günler) kemoterapisinden sonra SCRT uygulandı. Tedavi cevaplan radyoterapi bitiminden ara hafta sonra WHO kriterlerine göre değerlendirildi. Gruplar arasındaki tedavi cevaplan farklan istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı (p>0.05). Akut morbidite değerlendirmesinde eşzamanlı kemoradyoterapi ve ardışık neoadjuvan kemoradyoterapi gruplan arasında alopesi dışında anlamlı fark gözlenmedi. Kemoterapiyle kombine radyoterapi gruplan ile kontrol split-course radyoterapi grubu arasında bulantı-kusma, radyasyon özefajiti, myelosupresyon ve alopesi açısından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunurken radyasyon pnömonisi ve nefrotoksisite açısından istatistiksel anlamlı fark gözlenmedi. Ancak her üç gruptaki hastalarda erken morbiditeler klinik olarak tolerabl bulundu. 38
Özet (Çeviri)
SUMMARY Radiotherapy alone is the treatment of choice for stage IIIA and TTTB non-small cell lung carcinoma (NSCLC) patients, though survival rate is poor. Chemotherapy combined with radiotherapy is anticipated to give better results for these patients that we have done a randomized study with neoadjuvant chemotherapy+radiotherapy, concurrent chemoradiotherapy and control split-course radiotherapy (SCRT) alone arms to examine the effect of these modalities to local control and acute morbidity. Stage IIIA-B NSCLC patients less than 75 years of age with no plevral effusion; ECOG performance status 0, 1,2; weight loss less than 10%; sufficient liver, kidney and bone marrow functions were included in the study. The study was designed with three arms; the first group of 16 patients underwent a SCRT alone with a total dose of 56.5 Gy; the second group of 14 patients received concurrent Cisplatin (6 mg/m2/day) chemotherapy and SCRT; the third group of 15 patients received 2 courses of neoadjuvant chemotherapy (Cisplatin, Vepesid, Ifosphamide) and then SCRT. Treatment responses were evaluated according to the WHO criteria 6 weeks after the completion of radiotherapy, where treatments haven't revealed statistically significant results (p>0.05). Acute morbidity evaluation revealed no significant difference between neoadjuvant and concurrent chemotherapy groups except for alopecia in neoadjuvant chemotherapy arm whereas there was statistically significant difference between those two groups and control split-course radiotherapy group on emesis-vomiting, radiation esophagitis, myelosupression and alopecia while radiation pneumonia, radiodermatitis and nephrotoxicity wasn't found to be statistically significant. However, acute morbidity of all there groups were found to be clinically tolerable. 39