Yenidoğan, yoğunbakım ve ağrı yönetimi
Newborn, intensive care and pain management
- Tez No: 548088
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU KARAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Sağlık Kurumları Yönetimi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Health Care Management, Child Health and Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Tıp alanında ve özellikle de Yenidoğan uzmanlığı (Neonataloji), yenidoğan bakımında bilimsel, teknolojik ve yapısal alanlarda köklü değişikler süregelmektedir. Bu değişiklikler beraberinde holistik yaklaşımı zorunlu kılarken, karmaşık tedavi prokollerini, çoklu uzmanlıklarla işbirliğini ve yenidoğan hemşireliği bakım kalitesinin önemini ortaya çıkarmıştır. Yenidoğanlar hakkında elde edilen yeni bilgiler ile yenidoğanın anne karnında başlayan gelişimi hafta hafta izlenebilmiş, oluşan sorunlara yönelik gerek sahadaki hasta çalışmaları, gerek kilink gözlemler ve bilgi paylaşımları ile bilgiler birleştirilmiş, yenilikler ortak prokoller ile yenidoğanda uygulanmaya ve ilkeler çercevesinde kanıta dayalı kabuller olarak sayılmıştır. Özellikle de yenidoğanın fetal hayat gelişimi, organların fonksiyonel değerlendirmeleri sayesinde eski bilgilerden Olan“Yenidoğan Ağrı Duymaz”bilgisi geçerliliğini kaybetmiştir. Günümüz Yenidoğan tedavi prokolleti ve ilkelerinden olan Yenidoğanın bireyselleştirilmiş gelişimsel bakım planı ilkesi (YBGBP) yenidoğanın fiziksel, biyolojik ve psikilojik olarak görmeyi ve tanı tedavisinde bu ilke ile çalışmayı zaruri yapmıştır. Yenidoğanda Ağrı hakkında elde edilen yeni veriler, yenidoğan bakımında yeni tedavi ve bakım planlarının yapılmasına dayanak göstermiştir. Elde edilen bu veriler ile yenidoğanın Ağrıyı daha anne karnında iken duyabildiğini ortaya koymuştur. İleri yenidoğan ağrı çalışmaları ile ağrıya ait klinik belirtiler, ağrıyı ölçen ölçekler, skalalar artık yenidoğan klinklerinde hem hekim bazında hem de hemşire bakında kullanılmaya, ağrıya yönelik davranışsal, ilaç ve diğer uygulamaları genel kurallarla belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the field of Medicine and especially neonatal expertise (Neonatalogy), scientific, technological and structural changes in neonatal care are continuing. These changes, together with the holistic approach necessitated, complicated treatment procollarını, collaboration with multiple expertise and Neonatal Nursing Care Quality has revealed the importance of. The new information about the newborns and the development of the newborns starting in the mother's womb were monitored weekly and the patient studies in the field, clinic observations and information sharing were combined, the new developments were applied in the newborns with the newborns and the evidence-based assumptions in the framework of the principles were considered. In particular, the fetal development of the newborn has lost its validity due to the functional evaluation of the organs and the knowledge of“newborn does not hear pain”from the old information. The principle of individualized developmental care plan of the newborn, which is one of the principles of neonatal treatment procolette and newborn, has made it necessary to work with this principle in the physical, biological and psychologic studies of the newborn and its diagnosis. New data on pain in the newborn has been based on making new treatment and care plans in neonatal care. With these data, it was found that the newborn could hear the pain in the mother's womb. Advanced newborn pain studies and clinical symptoms of pain, pain-measuring scales, scales are now used in neonatal clinker for both physician and nurse care, behavioral, pain and other applications related to pain are indicated by general rules.