Bulanık mantık yardımıyla üç eksenli beton basınç modellerinin güvenilirliklerinin araştırılması
Investigation of reliabilities of the triaxial concrete compressive strength models by fuzzy logic approach
  1. Tez No: 548476
  2. Yazar: BÜŞRA PÖRGE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTEKİN ÖZTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bayburt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Üç eksenli beton basınç modelleri, betonun doğrusal olmayan analizlerindeki davranışlarının gerçekçi olarak modellenmesinde kullanılmaktadır. Teknik literatürde birçok matematiksel modele rastlamak mümkündür. Model sayısının fazlalığı, farklı beton dayanım sınıfları ve farklı yanal basınç düzeylerinde doğru model seçiminde tereddütler yaşanmaktadır. Bu nedenle bu modellerin 23 farklı beton dayanım sınıfı ve 5 farklı yanal basınç düzeyinde güvenilirliklerinin araştırılması bu çalışmanın ana amacını oluşturmaktadır. Bu amacı gerçekleştirmek için güvenilirlik çalışmalarında en hassas yaklaşım olan Monte Carlo Simülasyonu kullanılmıştır. Bu Simülasyon için gerekli olan çok sayıdaki deneysel veri; yapay zekâ yöntemlerinden olan Bulanık Mantık yöntemi vasıtasıyla yapay olarak üretilmiştir. Analizler sonucunda elde edilen güvenilirlik indeksleri yardımıyla tüm modellere ait güvenilirlikler grafiklerle değerlendirilmiş ve nihayetinde modellerin güvenli olarak kullanılabilecekleri yanal gerilme düzeyi ve beton basınç sınıfları çizelgeler ile verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Triaxial concrete compressive models have been used in the nonlinear analysis modeling of realistic behavior of concrete. It is possible to come across to a lot of mathematical models in the technical literature. Large numbers of models cause hesitations for different concrete strength and/or different lateral compression levels in the model selections. Therefore, investigations of reliabilities of the 25 triaxial concrete compressive models for 23 different concrete strength and 5 different lateral compression levels were determined as the main purpose of this study. In order to perform the reliability analyses, Monte Carlo Simulation was chosen as reliability method because of its accuracy and sensitivity. Great amount of experimental data required for Monte Carlo Simulations were supplied artificially by Fuzzy Logic approach. At the end of reliability analyses, reliability index values were obtained and evaluations were made by graphics. Finally, the reliable usage of the models were determined for combined different concrete strength and different lateral compressive stresses and summarized by tables.