Fötal sıçan hepatosit süspansiyonunun allograftik erişkin dalak paranşimine transplantasyonu
- Tez No: 54871
- Danışmanlar: PROF.DR. HASAN CÜCE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Morfoloji, Morphology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
6.ÖZET Oldukça yüksek bir raorbidite ve mortaliteye sahip olan akut karaciğer yetmezliğinde akut kritik dönem geçici olarak bile olsa sağlanacak hepatik desteğin çok önemli olduğu bilinmektedir.Akut karaciğer yetmezliğinde taze olarak hazırlanan hepatosit süspansiyonunun en azından geçici bir destek olduğu tesbid edilirken son dönem karaciğer hastalığı ve yenidoğanların ilgili genetik hastalıklarında yegane seçenek olarak gözlenen orthotropik karaciğer nakline alternatif olarak hepatoselüler transplantasyon gündeme gelmiştir.Bu transplantasyonda fötal dönem eğer uygun şekilde değerlendirilirse zayıf antijenik özelliklere sahip olan hücrelerin nakli doku reddi ve alıcıda immunsüpresyon uygulamasını ortadan kaldırmaktadır.Çalışmada hücrelerin daha iyi tutunma şartları imkanını araştırmak için oluşturulan dalak damarlarının bağlanması ve hepatokteminin sağlıyacağı hepatotrofik faktör salgılanmasının olumlu etkileri, deney guruplarında haftalara bağlı kalmaksızın canlı fötal hepatositlerin kırmızı pulpada dağılmış olması bulgusunun ortak olması nedeniyle gruplar arası farklılık olmadığı sonucuna götürmüştür.Uygulamada allograftik fötal hücreler immunsüpresyon yapılmadan enjekte edildi ve alıcı organ olan dalakta doku reddi gözlenmedi. Ekimi yapılan fötal hücreler için dalağın uygun bir yatak olduğu anlaşılmıştır. Yapılan işlemler bir- ekip çalışmasını gerektirmekte olup uzun bir deneyim sahfasından sonra amaçlanan metod gerçekleşmiştir. 36
Özet (Çeviri)
7.SUMMARY Acute liver failure has a high degree of morbidity and mortality and it is know that even a transient support to the organ is very important during the acute critic stage.lt is now understood that during acute liver failure hepatocyte suspension can give at least transient support.For last stage liver failure and newborn liver genetic diseases the classic method is orthotropic liver organ transplantation but currently hepatocellular transplantation is an alternative approach for these diseases.If the fetal period can be used properly we can own cells with low antigenic properties and so when using these cells in transplantation for allogenic organisms there is no transplantation failure and we don't need immunosupression.In the study clamping spleen vessels and hepatoctemia hepatotrofic factors were made to understand if they had any desired effects on hepatocyte survive in the spleen. But in all experiment groups and in all weeks explored the results were very similar as, viable fetal hepatocytes separated in the red pulp of the spleen. So nor clamping spleen vessels neither hepatotrofic factors from hepatoctemia gave any advantage on hepatocyte survive in the spleen.In the study allograftic fetal cells were injected and no immunosupression was made and no transplantation failure was observed. It is understood that spleen can be a good receptive organ for transplanted fetal hepatocytes. The procedures done needs a good team concordance and after a long, deep experience stage realizing the methods with success was achieved. 37