Yasal mal rejiminin tasfiyesinden doğan katılma alacağı hakkı ve özellikleri
Rights and features of the legislation of the legal property regime
- Tez No: 548861
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE HAVUTCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Toplumumuzun temel yapı taşı olan aile, eşlerin hem manevi hem de maddi ilişkilerinin yönetildiği bir kurumdur. Sahip olduğu önem itibariyle, bu ilişkilerin en verimli şekilde düzenlenmesi yürürlüğe konulan tüm Medeni Kanunlarımızın temel amacını oluşturmakta olup bu amaca paralel olarak her yeni Medeni Kanunda eşlerin yararını üst seviyede dikkate almaya çalışan güncellemelere yer verilmektedir. Yürürlükte bulunan 4721 sayılı Türk Medeni Kanunumuz da 743 sayılı Türk Kanunu Medenisinin yetersiz kaldığı noktalar dikkate alınarak güncellenmiş ve özellikle mal rejimi alanında ciddi bir değişiklik yapılarak İsviçre Medeni Kanunundan iktibas edilmek suretiyle 01.01.2012 tarihinde edinilmiş mallara katılma rejimi yasal mal rejimi olarak kabul edilmiştir. Edinilmiş mallara katılma rejiminde, eşlerden birinin evlilik süresince edindiği mallara diğer eşin de katkısı olduğu düşüncesinden hareket edilmiş ve mal rejiminin herhangi bir nedenle sona erip mal rejiminin tasfiye edilmesi halinde talepte bulunan eşin bu edinilen değerlerin kural olarak yarısı üzerinde katılma alacağı hakkına sahip olacağı kabul edilmiştir. Tez çalışmasının ana konusunu da edinilmiş mallara katılma rejiminin tasfiyesi sonucunda talep edilebilen bu katılma alacağı oluşturmaktadır. Çalışmamızın ilk bölümünde, öncelikli olarak kavram olarak mal rejimi incelenmiş, mal rejimi türlerine yer verilerek söz konusu mal rejiminin yasal mal rejimi olarak benimsenme nedenleri tespit edilmiş ve bu yeni yasal mal rejiminin zaman bakımından uygulanma esaslarına değinilerek, ardından yasal mal rejiminin tasfiyesine dahil olacak mal varlığı unsurlarının belirlenmesine ilişkin ayrıntılara yer verilmiştir. İkinci bölümde ise; öncelikli olarak katılma alacağına ilişkin genel açıklamalara yer verilmiş, ardından söz konusu alacağın hesaplanması ve dolayısıyla edinilmiş mallara katılma rejiminin tasfiyesine ilişkin adımlar incelenmiş, son olarak da katılma alacağının özellikleri ve ödenmesine ilişkin koşullar değerlendirilerek tez sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The family, which is the basic building block of our society, is an institution where both the spiritual and the material relations of the spouses are managed. In the importance of these relations, the most efficient arrangement of these relations constitutes the main purpose of all the Civil Laws and parallel to this purpose, in every new Civil Code, updates are being tried to take the benefit of the spouses at the top level. Our Turkish Civil Code numbered 4721 has been updated by taking into account the points of the Turkish Law No. 743 which is insufficient. Especially, participation in acquired property regime has been accepted as a legal property regime on 01.01.2012 by making a serious change in the field of the goods regime by referring to the Swiss Civil Code. In the legal property regime, it was assumed that one of the spouses had a contribution from the other spouse for the goods acquired during the marriage and that if the property regime was terminated for any reason and the property regime was liquidated, the claimant would have the right to take over half of these values as a rule. The main subject of the thesis study is the participation of receivable which can be requested as a result of the liquidation of the regime. In the first part of our study, the goods regime as a concept has been examined and the reasons for the adoption of the goods regime as a legal property regime by determining the types of goods regime have been identified. The details of the principles of time application of this new legal property regime, and the details of the determination of the assets to be included in the liquidation of the legal property regime are given. In the second part; general explanations were taken for the participation, then the calculation of the receivable and therefore the steps for liquidation of the acquired goods were examined. Finally, the conditions of the participation receivable and the conditions for payment were evaluated and the thesis was finalized.