Hz. Peygamber döneminde mehir uygulamaları ve mehrin hikmetleri
Mahr practises in the period of prophet Muhammed and wisdom of mahr
  1. Tez No: 548878
  2. Yazar: AYŞE BETÜL ALGÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER FARUK HABERGETİREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmada mehrin hikmetleri ve onunla ulaşılabilecek maslahatlar incelenmiştir. Hikmetlerin temellendirilebilmesi amacıyla öncelikle Hz. Peygamber ve sahabenin ödediği mehir miktarları tespit edilerek günümüz rakamlarına çevrilmiştir. Bu bağlamda Hz. Peygamber'in eşlerine verdiği ortalama mehir bugünün değeriyle yaklaşık 40.000-50.000 ₺ civarında olduğu tespit edilmiştir. Sahabenin ödediği mehirler çok cüz'i miktarlardan başlayıp bugün milyonlarla ifade edilebilecek meblağlara ulaşmaktadır. Ama ortak yanı, az veya çok mutlaka mehir ödenmesidir. İslam'ın her emrinin hikmetli olmasından hareketle, üzerinde bu kadar ısrar edilen mehrin de birtakım hikmetleri olduğu sonucuna ulaşılabilir. Bu bağlamda mehir; sorumluluk bilinci oluşturmaya, eşler arası muhabbeti artırmaya yardımcı olur. Sudan sebeplerle boşanmayı zorlaştırırken, haksız boşanmalarda mağdur olan tarafın lehine bir tazminat işlevi görür. Mehrin bahsi geçen hikmetlerinin açığa çıkabilmesi, miktarıyla doğrudan alakalıdır. Kur'an ve sünnette miktar konusunda bağlayıcı bir emir bulunmamaktadır. Bu nedenle bireyler kendi şahsi durumlarını dikkate alarak belirleme yapmalıdır. Erkeğin ödeme gücü varsa karşılıklı anlaşmayla yüksek miktar belirlemekte bir sıkıntı görünmemektedir. Bununla birlikte, miktarın çok ön planda tutulması, ödeme gücü olmayan erkekten yüksek rakamlar talep edilmesi ya da erkeğin ödeyemeyeceği meblağı kabul etmesi sıkıntılı görünmektedir. İki taraf da miktar belirlerken duygusal davranmaktan kaçınmalı, mantıklı karar vermelidir. Tezin son kısmında, araştırma boyunca mehrin gerekliliğine ikna edilmesi hedeflenen okuyucunun, aklına takılabilecek bazı sorular cevaplanarak çalışma nihayetlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the wisdom of the mahr and the benefits that can be reached with it are examined. In order to be able to base the wisdom, firstly the amount of the mahr paid by the Prophet and companions was determined and converted into today's currencies. In this context, the average city that the Prophet gave to his wives is around 40.000-50.000 ₺ with today's value. The mahrs paid by the companions start from very small amounts and reach the amounts that can be expressed in millions today. But the common thing, more or less surely the mahr is paid. Since every order of Islam is wise, it can be concluded that there is a number of wisdoms in the mahr that is so insisted on. In the second part of the study, these wisdoms are discussed and the benefits that can be achieved are examined. In this context the mahr; helps to create awareness of responsibility, increase the conversation between husband and wife. While it makes the divorce difficult due to invalid reasons, it acts as a compensation to the victim side in unjust divorces. It is directly related to the amount that the mentioned wisdom of the mahr can be revealed. There is no binding order in Qur'an and the sunnah regarding the amount of mahr. For this reason, individuals should be able to determine their own situation. If the man has the power to pay, there is no problem in determining a high amount by mutual agreement. However, it seems troubling that the amount is kept in the forefront, the man without the ability to pay is demanding higher numbers, or the man accepts the amount that he cannot pay. Both sides should avoid emotional behavior when determining the amount, should make a reasonable decision. In the last part of the thesis, the study is finalized by answering some questions that can be attributed to the reader, who is intended to be convinced of the necessity of the mahr.