Farklı etiyolojik risk faktörlerinin çürük deneyimi üzerine etkisi ve maliyet analizinin değerlendirilmesi
Effect of di̇fferent eti̇ologi̇c ri̇sk factors on cari̇esexperi̇ence and evaluati̇on of cost analysi̇s
  1. Tez No: 548993
  2. Yazar: IŞIN ÇAYIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİD KARABEKİROĞLU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Amaç: Farklı etiyolojik faktörlerin çürük riski üzerinde etkisinin belirlenmesinin çürük deneyimlerini artmadan önlemeye yardımcı olup tedavi maliyetlerini düşüreceği düşünülmektedir. Bu çalışmanın amacı, yüksek ve düşük çürük risk grubunda değerlendirilen hastaların farklı etiyolojik risk faktörlerinin çürük deneyimi üzerine etksinin değerlendirilmesi ve farklı çürük risk gruplarının maliyet analizlerinin karşılaştırılmasıdır. Yöntem: Çalışmamızda 25-30 yaş grubunda yer alan 500 yetişkin birey değerlendirildi. Bireyler mevcut çürük deneyimleri ve klinik muayenlerinde belirlenen kriterlere göre seçildi. Çalışmaya yüksek ve düşük çürük riskine sahip 250'şer birey dahil edildi. Bireylerin sosyodemografik bilgilerini, ağız bakım alışkanlıklarını ve beslenme alışkanlıklarını incelemek amacıyla bir anket formu dolduruldu. DSÖ kriterlerine göre bir araştırmacı tarafından ağız içi klinik ve radyolojik muayeneleri gerçekleştirildi. Ağız içi muayene ünit ışığı altında ayna ve sond kullanılarak yapıldı. Tükürük ile ilgili veriler (akış hızı, tamponlama kapasitesi, kıvam, Streptokok Mutans ve Laktobasil miktarı) CRT Buffer ve CRT Bacteria kitleri kullanılarak elde edildi. Radyolojik muayene için panoromik ve bitewing radyograflar kullanıldı. Bireylerin mevcut DMFT,DMFS değerleri hesaplandı.Bu değerler etiyolojik faktörler ile kıyaslanıp değerlendirildi.Bireylerin mevcut dental ihtiyaçları belirlenip, SGK tarafından karşılanan en temel işlemlerle her birey için bir planlama oluşturuldu. Dolgu, çekim, kanal tedavisi, protez ve periodontal tedavi ihtiyaçlarının sayısı her birey için ayrı olarak değerlendirildi. SGK SUT tablosunda yer alan puanlara tebliğ edilen kat sayılarla çarpılarak her birey için bir maliyet toplamı çıkarıldı. Elde edilen bu maliyet toplamları, risk grupları, DMFT değerleri ve etiyolojik risk faktörleri istatiksel olarak incelendi. İstatistiksel değerlendirme Windows ortamında SPSS istatistik paket programı (SPSS Statitistics 17.0, Chicago, USA) kullanılarak yapıldı. Bulgular: Düşük risk grubunda yer alan bireylerin ortalama DMFT/DMFS değerleri 3,37/6,32; yüksek risk grubunun 13,14/31,93 olarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Objective: It is thought that determining the effect of different etiological factors on caries risk will help prevent the experience of caries and decrease the treatment costs.The aim of this study was to evaluate the effect of different etiological risk factors on the experience of caries and to compare the cost analysis of different caries risk groups. Method: In our study, 500 adult individuals in the 25-30 age group were evaluated. Individuals were selected based on current caries experiences and criteria determined in their clinical examinations. 250 subjects with high and low risk of caries were included in the study. A questionnaire was filled in order to examine sociodemographic information, oral care habits and eating habits of individuals. Intraoral clinical and radiological examinations were performed by a researcher according to WHO criteria. Intra-oral examination was performed using mirror and sondate under the light of the unit. Data on saliva (flow rate, buffering capacity, consistency, Streptococcus Mutans and Lactobacillate content) were obtained using CRT Buffer and CRT Bacteria kits. Panoramic and bitewing radiographs were used for radiological examination. The present DMFT and DMFS values were calculated. These values were compared and evaluated with the etiological factors. The current dental needs of the individuals were determined and a plan was created for each individual with the most basic procedures met by the SGK. The number of filling, root treatment, prosthesis and periodontal treatment needs were evaluated separately for each individual. Calculated according to SGK SUT score. These cost sums, risk groups, DMFT values and etiological risk factors were statistically analyzed. Statistical analysis was performed using SPSS statistical package program (SPSS Statitistics 17.0, Chicago, USA). Results: The mean DMFT / DMFS values of the individuals in the low risk group were 3.37 / 6.32; high risk group was calculated as 13,14 / 31,93.