Kars ili Sarıkamış ilçesi içme suyu arıtma tesisi su kalitesinin mevsimsel değişiminin incelenmesi
Examining the seasonal change of drinking water quality of a treatment plant in Sarikamis district of Kars
  1. Tez No: 549187
  2. Yazar: HACER ÖZGER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞAHSET İRDEMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada Kars ilinin Sarıkamış ilçesinde belediyeye ait içme suyu arıtma tesisinde arıtılan suyun fiziksel ve kimyasal özelliklerine ilişkin tesis giriş ve çıkış değerlerinin mevsimsel olarak karşılaştırılması ve bu değerlerin içme suyu standartlarına göre değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda içme suyu numunelerinin tesis giriş ve çıkış parametreleri Temmuz 2017-Haziran 2018 tarihleri arasında farklı mevsimlerde elde edilen su numunelerinden toplanmıştır. İçme suyu parametreleri; pH, sıcaklık, elektriksel iletkenlik, renk, alkalinite, nitrit, bulanıklık, demir, organik madde miktarı, sülfat, mangan, amonyum ve alüminyum değerleri analiz edilmiştir. Çalışma bulguları; TS 266 ve İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmeliğine göre su numunelerinin kalitesinin sıcaklık parametresi dışında tüm koşulları sağladığını göstermiştir. Sıcaklık parametresinin sonbahar ve kış aylarından Ekim, Kasım, Aralık, Ocak, Şubat aylarında bölgenin sert iklim koşulları nedeniyle standartlardan daha düşük sıcaklığa sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to compare the input and output values of drinking water in terms of its physical and chemical properties and to evaluate these values according to the drinking water standards in the municipal drinking water treatment plant in Sarıkamış district of Kars province. For this purpose, input and output parameters of drinking water were collected from water samples obtained in different seasons between July 2017 and June 2018. Drinking water parameters were included pH, temperature, electrical conductivity, color, alkalinity, nitrite, turbidity, iron, organic matter amount, sulphate, manganese, ammonium and aluminum values. Findings of the study showed that the quality of water samples is determined to meet all conditions except temperature parameters according to the Regulation on Water for Human Consumption. The temperature parameter was found to be lower than the standards due to the harsh climatic conditions of the region during October, November, December, January and February.