Evsel atıksu arıtma tesislerinde koku probleminin giderilmesi
Removal of odour problem in domestic wastewater treatment plants
  1. Tez No: 549196
  2. Yazar: EYÜP FATİH AY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH KARADAĞLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Evsel atıksu arıtma tesislerinde genellikle koku problemi yaşanmaktadır. Atıksu arıtma tesisleri seçiminde genellikle kentsel yaşamın olmadığı uzak bölgeler seçilmektedir. Ancak, zamanla nüfusun artması ve yerleşim yerlerinin genişlemesi ile atıksu arıtma tesisleri yerleşim yerlerinin içerisinde kalmıştır. Yerleşim yerlerinin atıksu arıtma tesislerinin yakınında olmasından dolayı da atıksu arıtma tesisinden çıkan kokular etrafta yaşayan halkı rahatsız etmeye başlamıştır. Bu sebeple kokuya sebebiyet veren bu tür ünitelerin kapalı olarak inşaa edilmesi veya daha sonrasında havuzların üzerlerinin kapatılması sağlanarak çoğul koku kaynaklarının tekil kaynağa indirgenerek, kokuya müdahale aşamasında büyük önem teşkil etmektedir.
Özet (Çeviri)
Municipal wastewater treatment plants (WWTPs) usually have odor problems. WWTPs usually are placed in remote areas far from neighborhoods. However, as population increases and cities expand overtime, WWTPs can be surrounded by urban communities. As a result, unpleasant odors from WWTPs can be carried into surrounding neigborhoods. For this reason, criticial units of a WWTP such as aeration basin must be covered to prevent potential release of volatile compounds from these units. This study presents design and application of coverage system for the WWTP of Sakarya city, Turkey.