Üç farklı tek eğe sistemiyle yapılan kök kanal şekillendirilmesi sonucunda dentinde oluşan mikroçatlakların taramalı elektron mikroskobuyla (SEM) incelenmesi
Examination of microfractures occurring in dentin with scanning electron microscopy (SEM) as a result of root canal shaping with 3 different single file systems
- Tez No: 549342
- Danışmanlar: PROF. DR. HESNA SAZAK ÖVEÇOĞLU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada, Resiproc (VDW) , XP-Endo Shaper (FKG) ve OneShape (MM) markaları ile bilinen, 3 farklı döner alet sisteminin, şekillendirme sırasında dentin dokusu üzerinde oluşturduğu çatlakların scanning elektron mikroskobu (SEM) ile incelenmesi amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Dişler her birinde 20 diş bulunan 3 gruba ayrılacaktır. Gruplar Resiproc, OneShape ve XP-Endo Shaper markalarına ait döner sistem eğeleri ile şekillendirildi. Grup 1 : Resiproc resiprokal sistemle şekillendirme yapıdı. Grup 2 : OneShape devamlı rotasyon hareketiyle şekillendirme yapıdı. Grup 3 : Endo XP Shaper ile şekillendirme yapıdı. Grup 4 : Kontrol grubu Örneklerde oluşan mikroçatlaklar taramalı elektron mikroskobu altında, apikal, orta ve koronal kesitlere incelenmiştir. BULGULAR: Elde edilen verilerde tüm kesit seviyelerinde Reciproc döner sistem eğesi ile yapılan şekillendirme sonucunda diğer gruplara göre anlamlı derecede fazla çatlak tespit edilmiştir. OneShape eğesi ile yapılan şekillendirmede ise Xp EndoShaper eğe sistemine göre anlamlı derecede fazla mikroçatlak tespit edilmiştir. Kesit seviyeleri karşılaştırıldığında koronal bölgede diğer kesitlere göre anlamlı derecede fazla çatlak oluşumu tespit edilmiştir. SONUÇLAR: Tüm döner sistem gruplarında, kök kanalının mekanik genişletilmesi esnasında dentinde çatlak oluşmuştur.Dentinde çatlak oluşmasını etkileyen faktörlerin eğelerin farklı tasarımları, hareket şekilleri, taper açısının büyüklüğü olduğu saptanmıştır. Resiprokasyon hareketi ile yapılan mekanik genişletme sonucunda rotasyon hareketine göre kök kanalında daha fazla çatlak oluştuğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to investigate the cracks formed on the dentin texture during scanning by Scanning Electron Microscopy (SEM) of three different rotary file systems known as Resiproc (VDW), XP-Endo Shaper (FKG) and OneShape(MM) . In many studies it has been shown that after forming the root canal made with nickel-titanium files, cracks can occur in the root dentin, which may cause vertical fracture. SEM is a common and reliable method used to detect the cracks . Material and Method : 60 extracted mandibular molar teeth shall be used in the study. Teeth will be divided into 3 groups of 20 teeth each. The groups will be shaped by rotating system files belonging to Resiproc, OneShape and XP-Endo Shaper brands. Group 1: Resiproc will be used with reciprocal system. Group 2: OneShape will be used with continuous rotation. Group 3: Shaping with Endo XP Shaper. Group 4: Control group Samples will be prepared for SEM evaluation. Each root liquid will be frozen with nitrogen, then the diamond will be divided by disk and chisel. For 24 hours, the room will be left to dry in a desiccator and covered with gold. The samples taken from the coronal middle and apical portions of the samples will be compared.