Tarihi çevrede çağdaş eklerin biçimsel ve kavramsal kriterlere bağlı değerlendirilmesi
Evaluation of contemporary additions in historical area with formal and notional criterias
  1. Tez No: 550365
  2. Yazar: KÜBRA SAĞLAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ TAVŞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Tarihi çevreler; eklemlenerek devam eden, tarihsel süreci yansıtan, mimari birikimin ifadesi olan kimlikli alanlardır. Bu alanlarda; değişen, gelişen ve çeşitlenen sosyal ve kültürel ihtiyaçlara bağlı olarak yeni tasarım uygulamaları bulunabilmektedir. Bu çalışma kapsamında; tarihi değeri olan, korunan bir yapıya eklemlenen, yapı ölçeğindeki çağdaş ekler incelenmiştir. Çağdaş ekler, eklendikleri çevreye ve yapıya göre şekillenen aynı zamanda yapıldığı dönemi, teknolojik ve sosyo-kültürel gelişmeleri de yansıtan tasarımlardır. Kültür yapılarındaki çağdaş eklerin incelendiği bu tezde, Avrupa ve Türkiye'den 21. yüzyılda yapılan 15'er yapı seçilerek örneklem grubu oluşturulmuştur. Tezin amacı çağdaş ek örneklerinin; tasarım yaklaşımı, mekan organizasyon türü, biçimsel kriterler ve kavramsal kriterler ile analizinin yapılması ve iki farklı örneklem grubunun karşılaştırılarak değerlendirilmesidir.Çalışma beş bölümden oluşmakta olup Genel Bilgiler bölümünde tarihi çevre ve çağdaş ek tanımı yapılmış, bu kavramlarla ilgili yasal düzenlemeler aktarılmıştır. Yapılan Çalışmalar bölümünde örneklem gurubunu analiz etmek için tespiti yapılan başlıkların içeriği detaylandırılarak analiz tablosu oluşturulmuştur. Bulgular bölümünde Avrupa ve Türkiye örneklem grupları oluşturulan tablo ile analiz edilmiştir. İrdelemeler bölümünde analizlerden elde edilen veriler oranlanarak tablolaştırılmış ve örneklem grupları karşılaştırmalı değerlendirilmiştir. Sonuçlar ve Öneriler bölümünde ise analiz ve değerlendirmelere ait bilgiler çıkarılmış ve çalışmanın içeriğine uygun olarak öneriler aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Historical environments are areas that are articulated, expression of architectural accumulation and reflects the historical process. In this areas, new design applications depending on social and cultural requirements which are changing, developing, diversifying can be found. Within the scope of this study, contemporary additions in building scale which has historical value and articulated in a protected structure are analyzed. Contemporary additions both take shape by articulated environment and building and these are the design reclecfting their period, technologic and sociocultural developments. In this thesis which examines the contemporary additions in cultural buildings, sample group is created by selecting 15 buildings which were built in 21. century both from Europe and Turkey. The aim of the study is to analyze contemporary additions examples with regards to design approach, space organization type, formal criterion and notional criterion, and to evaluate these two different sample groups comparing. The study consists of five parts; in The General Information part, there is explanations of historical environment. The Achieved Studies part, analysis table is created by elaborating the content of the titles. In The Findings part, Europe and Turkey samples is analyzed with the created table. In The Analysis part, data obtained from analysis are tabulated by proportioning and sample groups are evaluated comparatively. In The Results and The Proposals part, informations and evaluations have been got on analysis, and reccommendations are stated in accordance with the content of the work.