Basit yıkama yöntemi ile hazırlanmış semen örneklerinde trombositten zengin plazmanın (TZP) etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of thrombocyte rich plasma (PRP) in semen samples prepared by simple washing method
  1. Tez No: 550508
  2. Yazar: MERVE DURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK DUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
AMAÇ: Trombositten Zengin Plazma (TZP)'nın içinde bulunan büyüme faktörlerinin sperm parametrelerine etkisinin olup olmadığını araştırmaktır. TZP, kandan elde edilen yüksek konsantrasyonda trombosit içeren plazma olarak karşımıza çıkmaktadır ve hâlihazırda birçok alandaki araştırmalarda ve tedavilerde kullanımı mevcuttur. TZP'de temel yaklaşım, trombositleri patlatma aşamasından sonra büyüme faktörlerini ve sitokinleri açığa çıkarıp proliferasyonu, yenilenmeyi ve farklılaşmayı uyararak hücresel çoğalma, kollajen üretimi, hyaluronik asit üretimi, epidermal hücre büyümesi, anjiyogenez gibi sistemleri harekete geçirerek farklı tipteki tedavilerde kullanılabilir yapmaktır. Bizim asıl amacımız ise semen örneklerinde kullanmak için hazırlayacağımız TZP ile spermi çift yıkama yapmak, daha sonrasında ise TZP 'nin bazı semen parametrelerine (motilite, sayı) olan etkisine bakmaktır. Ayrıca, TZP'nin sperm hazırlama tekniklerinden biri olan basit yıkama işleminde kullanılan medyumlara ek bir alternatif olması beklenmektedir. MATERYAL- METOD: Gönüllü onam formlarıyla bilgilendirilmiş 10 gönüllünün her birinden 10 cc kan alındı. Gönüllülerden alınan bu kanlardan TZP elde edilerek çalışmamıza dâhil edildi. Gönüllü onam formları ile bilgilendirilmiş ve spermiyograma gelen 20 hastadan azospermi grupları hariç diğer tüm gruplar çalışmaya dâhil edildi. Alınan numunelerinin spermiyogram sonuçlarına bakıldıktan sonra atık hedefli çalışmamıza geçildi. Likefiye olan semen kontrol ve deney grubu olmak üzere eşit hacimde 2 grupta randomize edildi. Kontrol grubu PBS ile rutinde olan basit yıkama metoduyla iki kere yıkandı. Deney grubunda ise semen örnekleri TZP ile muamele edilerek iki kere yıkandı ve her iki grubun 15. , 30. , 45. dk. ve son olarak 2. santrifüj sonrası sonuçlarına bakılarak karşılaştırmalar yapıldı ve istatistiksel olarak değerlendirildi. BULGULAR: Çalışmamıza yaşları 18-50 arasında olan 20 gönüllü hasta katıldı. Spermiyograma gelen ve azospermi hariç tüm hastalar çalışmamıza dâhil edildi. Spermiyogram analizleri yapıldıktan sonra azospermi olduğu anlaşılan spermler çalışma dışı bırakılıp yeniden gönüllü formlarıyla bilgilendirilen hastalardan tekrardan örnekler alınıp çalışmaya devam edildi. Deney ve Kontrol gruplarımızda basit yıkama yapıldığı ve yıkama medyumları da 1/1 kullanıldığı için konsantrasyon analizimizde bir değişiklik gözlemlenmedi.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: The aim of this study was to investigate the effect of growth factors on sperm parameters in platelet-rich plasma (PRP). PRP is a high concentration platelet-containing plasma obtained from blood and it is currently used in many research and treatment areas. The basic approach in PRP is making it usable in different types of treatments by activating systems such as the proliferation that occurred by extracting growth factors and cytokines after the blasting step of platelets, cellular proliferation, stimulating proliferation, collagen production, hyaluronic acid production, epidermal cell growth, angiogenesis and more which obtained by inducing regeneration and differentiation. Our main goal is looking for some effects of PRP on some semen parameters (motility, concentration) after double washing the sperm with the PRP which will be prepared to use in semen samples. Moreover, TZP is expected to be an additional alternative to the mediums used in the simple washing process, which is one of the techniques of sperm preparation. MATERIAL AND METHODS: 10 cc blood was collected from each of 10 volunteers who were informed by their volunteer consent forms. PRP was obtained from the blood samples taken from volunteers and included in our study. All the groups were included in the study except the azoospermia groups among 20 patients who were informed by their consent forms and were given the spermiogram. After looking at the spermiogram results of the samples taken, our waste-targeted study started. Semen was randomized into two groups of equal volume, control and experimental group. The control group was washed twice with PBS using a simple washing method. In the experimental group, semen samples were washed twice by treating it with PRP in each 15th, 30th, 45th minutes. Finally, after the second centrifugation, the results were compared and evaluated statistically. FINDINGS: Twenty volunteer patients ages between 18-50 participated in our study. All patients were included in our study except azoospermias. After the analysis of the spermiogram, the patients who were found to have azoospermia were excluded from the study. No change was observed in our concentration analysis since 1/1 of the wash media was used and simple washing was performed in our experiment and control groups.